Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego jako pierwszy w Polsce wprowadza elementy wyposażenia ze specjalnej miedzi przeciwdrobnoustrojowej CU+. Pierwszy kontakt z nią już w wejściu głównym do szpitala – w wyremontowanym przedsionku zainstalowano poręcz z tej miedzi.
Poręcze, klamki, dozowniki
Kolejna taka poręcz biegnie wzdłuż schodów z parteru na I piętro.
Wprowadzanie miedzi ma na celu zapobieganie zakażeniom szpitalnym, które są poważnym problemem zwłaszcza dla pacjentów z obniżoną odpornością, po ciężkich zabiegach chirurgicznych, po przeszczepach np. nerek.
Dlatego najpierw plastikowe i metalowe sprzęty i ich części zastąpiono miedzianymi na oddziale nefrologii, który był akurat w trakcie remontu. Wymieniono już klamki, poręcze przy łóżkach, stojaki i uchwyty do kroplówek, stoliki zabiegowe, włączniki światła, a w toaletach: dozowniki na mydło, przyciski spustowe, uchwyty dla niepełnosprawnych, a nawet deski sedesowe.
Wszystko to w ramach pilotażowego programu "Zastosowanie miedzi i stopów miedzi na powierzchniach dotykowych środowiska szpitalnego", który został przeprowadzony we współpracy z Polskim Centrum Promocji Miedzi i przez nich sfinansowany.
– Dzięki PCPM mogliśmy wymienić do końca 2013 r. ponad 500 różnych elementów z miedzi na nefrologii. Cieszę się, że jesteśmy pierwsi w Polsce w zastosowaniu tego materiału – nie ukrywa Katarzyna Romanowska, koordynator ds. wdrażania miedzi przeciwdrobnoustrojowej w szpitalu im. Kamieńskiego we Wrocławiu. Pacjentów i gości na oddziale informują o tym specjalne tablice i ulotki.
Dlaczego właśnie miedź? – Elementy ze stopu miedzi, które zawierają minimum 60-65 procent czystej miedzi, wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe – mówi lekarz Krzysztof Szufnarowski, specjalista mikrobiologii lekarskiej ze szpitala przy ul. Kamieńskiego. I dodaje: - To świetna nowa broń w walce z bakteriami, wirusami i grzybami, których w szpitalach czy miejscach użyteczności publicznej jest bardzo dużo. Chcemy zapobiegać zakażeniom szpitalnym i rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych szczepów bakterii – podkreśla dr. Szufnarowski.
Miedź zabija drobnoustroje
Potwierdzają to badania kliniczne i naukowe. Amerykańska Agencja ds. Ochrony Środowiska potwierdziła, że to jedyny materiał, który działa w każdych warunkach, nieprzerwanie przez 24 h, przez siedem dni w tygodniu i się nie zużywa.
W szpitalu przy ul. Kamieńskiego w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej CU+ będą stopniowo wyposażane kolejne oddziały, szczególnie te, gdzie leżą pacjenci najbardziej narażeni na zakażenia, tj. na oddziale intensywnej terapii.
Eliza Głowicka