3. Przydatne informacje
  4. Tym żyje Wrocław! #visitwroclaw.eu
  5. Miasto mostów, kościołów, spotkań i... krasnali
Wyspa Słodowa we Wrocławiu z lotu ptaka. Shutterstock
Wyspa Słodowa we Wrocławiu z lotu ptaka.

Wrocław, w którym krzyżowały się ważne szlaki handlowe: bursztynowy i solny, znała cała średniowieczna Europa. Dzięki imprezom muzycznym, filmowym, sportowym dobrze znany jest i teraz – na całym świecie. Kiedy najlepiej tu przyjechać? – Zawsze – odpowiada Monika Trznadel, licencjonowana przewodniczka miejska. Wrocław ma wiele imion.

Polska Wenecja.

Najczęściej nazywany jest „miastem stu mostów i stu kościołów”, co jest zgodne z prawdą, jeśli chodzi o świątynie. Mostów ma jednak dużo więcej. Jeśli doliczyć do tego 12 wysp, na których leży, i 5 rzek przepływających przez miasto, nietrudno zrozumieć inne jego określenie – Wenecja Polski. Miasto spotkań. Tak stolicę Dolnego Śląska określił papież Jan Paweł II podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w 1997 r. To określenie jest aktualne do dziś. Miasto krasnali. Warszawa ma swoją syrenkę, Kraków smoka wawelskiego, a Wrocław – krasnale. Jedni figurek tych skrzatów naliczyli już 800, inni zaś – mówią, że jest ich ponad 1000.

Powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław, jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Skupmy się zatem tylko na kilku wybranych.

Ostrów Tumski.

To najstarsza część miasta, która przez kilkaset lat miała status odrębnego organizmu, z własnym prawem i administracją. Wyspa Katedralna – bo tak tłumaczymy tę nazwę – pełna jest uroku nie tylko za dnia, ale też po zmierzchu. Dodatkowego blasku, dosłownie i w przenośni, dodaje każdego wieczoru ubrany w pelerynę i cylinder latarnik, który zapala 103 latarnie gazowe.

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Piękny z zewnątrz i jeszcze piękniejszy wewnątrz. To właśnie tu znajduje się perła wrocławskiego baroku: Aula Leopoldina – reprezentacyjna sala wrocławskiej alma mater. W tym samym budynku znajduje się Wieża Matematyczna, w której funkcjonowało obserwatorium astronomiczne. Na parterze warto zajrzeć do Oratorium Marianum, pełniącego rolę sali koncertowej, w której grywały takie sławy, jak Brahms, Paganini, Rubinstein, Berlioz, Grieg, Wieniawski.

Rynek – serce miasta z wyjątkowej urody ratuszem.

Plac niebagatelny, bo ze swoją powierzchnią 3,7 ha jest jednym z największych w Europie. Na nim z kolei znajduje się jeden z najstarszych lokali gastronomicznych naszego kontynentu – Piwnica Świdnicka.

Turyści zadają czasem pytanie: Kiedy warto przyjechać do Wrocławia? Jest na nie, moim zdaniem, tylko jedna dobra odpowiedź: ZAWSZE. We Wrocławiu tak wiele się dzieje, że zawsze warto tu przyjechać. Liczne festiwale: muzyczne, filmowe, artystyczne, imprezy sportowe przyciągają do Wrocławia miłośników z całego świata. Jarmark Świętojański latem, a Jarmark Bożonarodzeniowy zimą. Długi weekend majowy od ponad 20 lat gromadzi w Rynku tysiące gitarzystów, którzy próbują pobić kolejny rekord Guinnessa, grając utwór Jimiego Hendrixa „Hey Joe”.

A kiedy już znajdziecie się we Wrocławiu, warto wybrać się na spacer z przewodnikiem miejskim, który pokaże nie tylko miejsca oczywiste, ale zaprowadzi również do tych, o których nie wszyscy wiedzą.