Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zagrożone jest bezpośrednio moje istnienie, gdyż codzienność trwoni je na czynności, które sprawiają wrażenie nieuniknionych, a po chwili okazują się nieważne. Ratunkiem byłoby więc odsłonięcie sensu akcji, w której uczestniczę. Jeśli ma ona jakiś sensJolanta Brach-Czaina, polska filozofka i feministka, profesor filozofii, feministka, wykładowczyni akademicka, autorka i współautorka książek z zakresu estetyki, filozofii sztuki i kultury, antropologii i studiami nad gender
Piasek z butów do obiektu interaktywnego
Powyższy cytat można uznać za punkt wyjścia do jednego, niecodziennego dzieła z wystawy zbiorowej Matka Ziemia, która rozpocznie się wernisażem 1 października w galerii Dizajn przy ul. Świdnickiej 2-4. Zaproszone artystki pokażą prace, które odnoszą się często do ich indywidualnych doświadczeń, ale nawiązują również do kolektywnych praktyk czy sposobów komunikacji z dziećmi. Podejmują tematy trudne, jak lęk, zmęczenie, ubywanie, ale też szukają nowych wspólnot, nowych siebie w świecie z dziećmi. Przede wszystkim jednak odnoszą się do troski i budowania relacji.
W wystawie biorą udział głównie kobiety – z Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Krakowa i innych miast. Wśród nich jest Karina Marusińska z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ona przygotowuje pracę, w której tworzenie chce zaangażować wrocławian. Wraz z organizatorami wysyła do nich niecodzienną prośbę.
Drogie matki i drodzy ojcowie, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji zbierania piasku do pracy Kariny. Chcemy, abyście zaczęli kolekcjonować piasek z butów Waszych dzieci, który później wykorzystamy na wystawie Matka Ziemia. Piasek możecie zbierać do naczynia we własnych domach codziennie, co drugi dzień lub kiedy tylko będziecie pamiętać. Prosimy zebrany piasek przynieść do galerii Dizajn. Może z jakąś krótką notatką od siebie, w jakim czasie został zebrany, skąd pochodzi, może z opisem dnia. Cokolwiek, co będziecie mieli ochotę napisać. Można też wysłać nam piasek pocztąBWA Wrocław
Z uzbieranego piasku powstanie obiekt pn. W obronie własnej ścigać sens codzienności. – Będzie miał charakter interaktywny, do dotykania – zapowiada Karina Marusińska. – Do współpracy zaprosiłam Martę Śniady, kompozytorkę i realizatorkę warstwy elektronicznej. W trakcie trwania wystawy planujemy wydarzenie, performance dźwiękowy Marty Śniady.
Piasek można oddawać do galerii Dizajn do końca trwania wystawy, czyli do 27 listopada 2022 roku.
Nie ma żadnych ograniczeń. Nie musi to być ani piasek znad morza, ani z piaskownicy. Wiek dziecka też nie ma znaczenia. Chodzi o symbol, którego sens wydobędzie sztuka. – Na pierwszy rzut oka macierzyńsko jest działaniem jednostki, ale w szerszym kontekście jest zjawiskiem wspólnotowym, pokoleniowym, kolektywnym. W geście zbierania piasku chcemy odnaleźć solidarność i empatię. Chcemy poszukać sensu w codziennym trudzie, który świat stara się zmarginalizować – przybliża Joanna Synowiec, kuratorka wystawy.
Kruszy się ziemia w ustach i inne prace
Innym obiektem autorstwa Kariny Marusińskiej będzie „Kruszy się ziemia w ustach”. – Ta praca, podobnie jak poprzednia, traktuje o ubywaniu, znikaniu matki. Tym razem jednak nie chodzi o pożeranie jej energii, ale zjadanie w sensie materialnym, czyli jedzenie ziemi, Matki Ziemi. Z tym związane jest zjawisko geofagii, czyli apetytu na substancje, które nie są uważane za jedzenie – wyjaśnia artystka z wrocławskiej ASP, która obie prace przygotowała specjalnie na tę okoliczność.
Forma prac, które złożą się na Matkę Ziemię, ma być różnorodna: od wideo i fotografii, przez malarstwo i ilustrację, po performance. Opowiedzą o cielesności i bliskości, o emancypacji, o potrzebie egalitarności czy o roli i zadaniu opiekuna. – Jak można wykorzystać doświadczenie macierzyństwa, rodzicielstwa i ich wspólnotowy charakter? Jak indywidualne i zbiorowe praktyki macierzyńskie mogą znaleźć się w centrum aktywności ludzkich, a nie na ich obrzeżach? – pyta kuratorka. – Co by się zmieniło, gdybyśmy powszechnie i bezapelacyjnie, w przestrzeni i relacjach uznali, że karmienie, odżywianie, opieka i wspieranie osób zależnych jest równie istotne, jak racjonalność, sprawiedliwość i niezależność?
Wystawa Matka Ziemia – informacje praktyczne
Do poszukiwania odpowiedzi postarają się sprowokować artyści biorący udział w wystawie: Gosia Bartosik (Poznań), Karolina Ćwik (Wrocław), Kaja Gliwa (Kraków), kolektyw Antynataliści (Warszawa), Dominika Łabądź (Wrocław i ASP Szczecin), Cecylia Malik (Kraków), Karina Marusińska (ASP Wrocław), Iwona Ogrodzka (ASP Wrocław), Mateusz Panek (Wrocław), Iza Moczarna-Pasiek (Wrocław), Joanna Rajkowska (Warszawa, Londyn), Viktoria Tofan (Wrocław), Anna Piotr Smarzyński, Oskar Smarzyński (Wrocław), Anna Witkowska (Gdańsk) i inni.
Matka Ziemia – wystawa zbiorowa
- Miejsce: galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4
- Termin: 1 października – 27 listopada
- Wernisaż: 1 października o godz. 17.00
- Wstęp: wolny
- Organizator: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej