wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Druga edycja mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można ją dostać?

Druga edycja mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można ją dostać?

Data publikacji: Autor:

Z myślą o osobach, które przyjeżdżają w wyniku wojny w Ukrainie, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wydało drugą edycję Mapy Wrocławia dla nowych mieszkańców. Autorkami mapy są członkinie zespołu punktu informacji WroMigrant, które na co dzień udzielają informacji uchodźcom i migrantom w Przejściu Dialogu.

Reklama

Na mapie zaznaczone są najważniejsze adresy oraz praktyczne porady, które pomogą załatwić niezbędne formalności po przyjeździe oraz poczuć się pewnie we Wrocławiu. Mapa w językach ukraińskim i polskim przydatna będzie również dla osób przyjmujących uchodźców do swoich domów, a także wolontariuszy, nauczycieli czy urzędników.

WCRS od lat wspiera nowych mieszkańców Wrocławia, którzy przybywają z różnych krajów. Jednak osoby uciekające przed wojną mają trudne zadanie. Przyjeżdżają w sytuacji kryzysowej i muszą ułożyć życie w nowym dla siebie kraju, często bez kontaktów czy znajomości języka polskiego. Nierzadko są to kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby w podeszłym wieku czy podróżujące ze zwierzętami. Chcielibyśmy ułatwić nowo przybyłym ich pierwsze kroki we Wrocławiu, stąd pomysł na nową, uaktualnioną wersję mapy
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Mapa Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Ponad 50 adresów i telefonów oraz praktyczne wskazówki

Zarówno pierwsza, jak i druga edycja mapki jest jedyną tego typu publikacją we Wrocławiu przeznaczoną właśnie dla nowo przybyłych osób.

Na mapie zaznaczyliśmy ponad 50 adresów i telefonów najważniejszych wrocławskich urzędów, punktów informacji, instytucji pomocy społecznej, punktów opieki medycznej i psychologicznej oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przybywającym po 24 lutego z Ukrainy. Dodatkowo umieściliśmy praktyczne wskazówki dotyczące m.in. kwestii mieszkania, wydawania potrzebnych dokumentów, wnioskowania o świadczenia czy poszukiwania pracy
Paulina Maciak z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS

Gdzie można odebrać mapę Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy [LOKALIZACJE]

Mapa Wrocławia ukazała się w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Od czerwca jest ona dostępna w:

  • Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej 19,
  • punkcie wsparcia w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3,
  • punktach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy,
  • wybranych przedszkolach i szkołach,
  • filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Druga edycja mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można ją dostać? WCRS
Druga edycja mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można ją dostać?

Mapa jest dostępna do pobrania również w wersji online na stronie Wielokulturowego Wrocławia w zakładce Biblioteka.

Czytaj także: Wrocławska mapa dla migrantów

WroMigrant – miejski punkt dla migrantów we Wrocławiu

Miejski punkt WroMigrant powstał w 2019 r. z inicjatywy WCRS, jako odpowiedź na wzrost migracji do Wrocławia i potrzebę udzielania informacji migrantom zarówno już mieszkających w mieście, jak i dopiero przybyłych.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zespół WroMigrant poszerzył zakres konsultacji w Przejściu Dialogu. Konsultacje stacjonarne odbywają się od poniedziałku do soboty przy ul. Świdnickiej 19. We współpracy z zespołami Okręgowej Izby Radców Prawnych, Instytutu Praw Migrantów i wolontariuszami od lutego 2022 udzielono wsparcia informacyjnego prawie 20 tysiącom osób.

– Będziemy kontynuować nasze dyżury – stacjonarne, mailowe, telefoniczne – przez całe lato, od poniedziałku do soboty. Nasze konsultacje są bezpłatne, udzielamy je po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, białorusku i polsku. Udzielamy informacji np. o tym jak i gdzie wyrobić numer PESEL ze statusem UKR, o jakie świadczenia można się ubiegać, jak zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły, gdzie szukać ofert pracy czy jak umówić się do lekarza – opowiada Paulina Maciak.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem lub dystrybucją mapy są proszone o kontakt z zespołem „WroMigrant” poprzez e-mail: wromigrant(at)wcrs.pl.

Pobierz drugą edycję mapy Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy:

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama