Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocławska „Trójka” będzie większa
III LO jest obecnie najlepszym publicznym liceum we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Zajęło bowiem pierwsze miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 prowadzonym przez miesięcznik Perspektywy. Już wkrótce czekają szkołę duże zmiany!
W przyszłym roku ogłosimy konkurs na koncepcję rozbudowy tej placówki. Wszystko oczywiście we współpracy z dyrekcją szkoły. Chcemy rozbudować blok sportowy, utworzyć nowe gabinety i pracownie lekcyjne. Myślimy o tym, by ta koncepcja obejmowała również zagospodarowanie części zewnętrznej placówki. Musimy bowiem popatrzeć na ten obszar szerzej. Pamiętajmy, że tereny LO nr III sąsiadują z Odrą. To sąsiedztwo oczywiście uatrakcyjnia działkę szkolną, ale też stanowi duże wyzwanie. Dlatego to wszystko należy przeanalizować i tak poprowadzić rozbudowę, by w przyszłości nie zamykać sobie drogi na dalsze działania inwestycyjne na tym obszarze. I to właśnie chcemy zrobić.Monika Dubec z Wydziału Komunikacji UM Wrocławia
Obecnie LO nr III korzysta z sal pobliskiej SP nr 58. Obecnie w szkole jest 20 klas (640 uczniów).
Czekamy na rozbudowę, ona jest naprawdę potrzebna. Jesteśmy szkołą bardzo popularną wśród młodzieży. W tym roku do szkoły kandydowało blisko 140 laureatów olimpiad przedmiotowych a warto nadmienić, że było 160 wolnych miejsc. Obecnie w szkole uczy się 640 uczniów w 20 oddziałach. Część zajęć z konieczności odbywa się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 58.Tomasz Cygal, dyrektor III LO we Wrocławiu
– Nasze liceum to placówka z 77 letnim stażem, o wysokim poziomie nauczenia. Od 20 lat znajduje się w Rankingu Perspektyw w czołówce szkół średnich w Polsce. Rozbudowa ma dotyczyć powiększenia części dydaktycznej szkoły oraz budowę nowego bloku sportowego. Dlatego bardzo liczmy, że w przyszłym roku zostanie rozpisany konkurs na koncepcję tych prac – dodaje dyrektor.
Rozbudowa innych szkół. Jakie są plany?
Czy podobna rozbudowa planowana jest również w innych szkołach?
Analizujemy też możliwości przebudowy Elektronicznych Zakładów Naukowych (w bieżącym roku szkolnym uczniowie korzystają z sal lekcyjnych Szkoły Podstawowej nr 14) oraz chcemy rozbudować LO nr VI. W tym przypadku w 2024 r. chcemy zakończyć opracowanie szczegółowej koncepcji rozbudowy tego liceum o blok sportowy i dużą salę wielofunkcyjną z dodatkowymi salami dydaktycznymi. Wszystko to połączone ma zostać łącznikiem i windą z istniejącym budynkiem szkoły.Monika Dubec z Wydziału Komunikacji UM Wrocławia
Przepełnione szkoły ponadpodstawowe
W szkołach ponadpodstawowych dwa razy z rzędu przyjmowany był półtora rocznik. To obecnie klasy pierwsze i drugie. Zatem jeszcze kilka lat będzie w tych placówkach tłoczniej. Co więcej, w szkołach ponadpodstawowych ponad 30% uczniów jest spoza Wrocławia – to również wpływa na zwiększanie liczby klas.
Od 2019 r. na budowy, rozbudowy oraz przebudowy wrocławskich placówek oświatowych przeznaczyliśmy ponad 175 mln. W 2023 r. prawie 73 mln.
– Oczywiście chcielibyśmy wyremontować i rozbudować jak najwięcej placówek, jednak ze względów finansowych nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić od razu. Co warto podkreślić, największa część miejskiego budżetu przeznaczana jest właśnie na edukację – dodaje Monika Dubec.
W tym roku Miasto Wrocław na edukację przeznaczyło ponad 2 mld złotych, z czego pieniądze z budżetu centralnego pokrywają zaledwie połowę wydatków na oświatę, co oznacza, że do rządowej subwencji edukacyjnej dopłacamy nawet 1 miliard złotych. W przyszłym roku te wydatki mają wynieść łącznie 2,3 mld zł (1/3 wrocławskiego budżetu). A subwencja pokryje niewiele ponad 50% wszystkich wydatków miasta na oświatę.