3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. III LO będzie większe! Kiedy ma rozpocząć się jego rozbudowa?
Mikołajkowe spotkanie w III LO / zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod
Mikołajkowe spotkanie w III LO / zdjęcie ilustracyjne

Liceum Ogólnokształcące nr III, przy ul. Składowej we Wrocławiu czekają wielkie zmiany! Podczas uroczystości odsłonięcia krasnala, która odbyła się 6 grudnia, prezydent miasta Jacek Sutryk oficjalnie poinformował o planowanej rozbudowie szkoły. Na początku nowego roku ruszy konkurs na koncepcję rozbudowy placówki. Co jeszcze wiadomo na ten moment?

Wrocławska „Trójka” będzie większa

III LO jest obecnie najlepszym publicznym liceum we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Zajęło bowiem pierwsze miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 prowadzonym przez miesięcznik Perspektywy. Już wkrótce czekają szkołę duże zmiany!

W przyszłym roku ogłosimy konkurs na koncepcję rozbudowy tej placówki. Wszystko oczywiście we współpracy z dyrekcją szkoły. Chcemy rozbudować blok sportowy, utworzyć nowe gabinety i pracownie lekcyjne. Myślimy o tym, by ta koncepcja obejmowała również zagospodarowanie części zewnętrznej placówki. Musimy bowiem popatrzeć na ten obszar szerzej. Pamiętajmy, że tereny LO nr III sąsiadują z Odrą. To sąsiedztwo oczywiście uatrakcyjnia działkę szkolną, ale też stanowi duże wyzwanie. Dlatego to wszystko należy przeanalizować i tak poprowadzić rozbudowę, by w przyszłości nie zamykać sobie drogi na dalsze działania inwestycyjne na tym obszarze. I to właśnie chcemy zrobić.
Monika Dubec z Wydziału Komunikacji UM Wrocławia

Obecnie LO nr III korzysta z sal pobliskiej SP nr 58. Obecnie w szkole jest 20 klas (640 uczniów).

Czekamy na rozbudowę, ona jest naprawdę potrzebna. Jesteśmy szkołą bardzo popularną wśród młodzieży. W tym roku do szkoły kandydowało blisko 140 laureatów olimpiad przedmiotowych a warto nadmienić, że było 160 wolnych miejsc. Obecnie w szkole uczy się 640 uczniów w 20 oddziałach. Część zajęć z konieczności odbywa się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 58.
Tomasz Cygal, dyrektor III LO we Wrocławiu

– Nasze liceum to placówka z 77 letnim stażem, o wysokim poziomie nauczenia. Od 20 lat znajduje się w Rankingu Perspektyw w czołówce szkół średnich w Polsce. Rozbudowa ma dotyczyć powiększenia części dydaktycznej szkoły oraz budowę nowego bloku sportowego. Dlatego bardzo liczmy, że w przyszłym roku zostanie rozpisany konkurs na koncepcję tych prac – dodaje dyrektor.

Rozbudowa innych szkół. Jakie są plany?

Czy podobna rozbudowa planowana jest również w innych szkołach?

Analizujemy też możliwości przebudowy Elektronicznych Zakładów Naukowych (w bieżącym roku szkolnym uczniowie korzystają z sal lekcyjnych Szkoły Podstawowej nr 14) oraz chcemy rozbudować LO nr VI. W tym przypadku w 2024 r. chcemy zakończyć opracowanie szczegółowej koncepcji rozbudowy tego liceum o blok sportowy i dużą salę wielofunkcyjną z dodatkowymi salami dydaktycznymi. Wszystko to połączone ma zostać łącznikiem i windą z istniejącym budynkiem szkoły.

Przepełnione szkoły ponadpodstawowe

W szkołach ponadpodstawowych dwa razy z rzędu przyjmowany był półtora rocznik. To obecnie klasy pierwsze i drugie. Zatem jeszcze kilka lat będzie w tych placówkach tłoczniej. Co więcej, w szkołach ponadpodstawowych ponad 30% uczniów jest spoza Wrocławia – to również wpływa na zwiększanie liczby klas.

Dodatkowo ten wyż, który z przedszkoli przeszedł do szkół podstawowych w najbliższych latach przejdzie do szkół ponadpodstawowych. Mając to na uwadze myślimy o rozbudowach i przebudowach szkół ponadpodstawowych. Wszystkim bowiem zależy, by w placówkach oświatowych zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki nauki i pracy. Np. w minione wakacje główne prace remontowe w tych szkołach (ponadpodstawowych) polegały właśnie na tworzeniu i adaptowaniu pomieszczeń niedydaktycznych na nowe sale lekcyjne.
Monika Dubec z Wydziału Komunikacji UM Wrocławia

Od 2019 r. na budowy, rozbudowy oraz przebudowy wrocławskich placówek oświatowych przeznaczyliśmy ponad 175 mln. W 2023 r. prawie 73 mln.

– Oczywiście chcielibyśmy wyremontować i rozbudować jak najwięcej placówek, jednak ze względów finansowych nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić od razu. Co warto podkreślić, największa część miejskiego budżetu przeznaczana jest właśnie na edukację – dodaje Monika Dubec.

W tym roku Miasto Wrocław na edukację przeznaczyło ponad 2 mld złotych, z czego pieniądze z budżetu centralnego pokrywają zaledwie połowę wydatków na oświatę, co oznacza, że do rządowej subwencji edukacyjnej dopłacamy nawet 1 miliard złotych. W przyszłym roku te wydatki mają wynieść łącznie 2,3 mld zł (1/3 wrocławskiego budżetu). A subwencja pokryje niewiele ponad 50% wszystkich wydatków miasta na oświatę.