wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najdroższy lek na SMA będzie refundowany w Polsce. Od kiedy mali pacjenci z niego skorzystają?
Kliknij, aby powiększyć
Lek na SMA będzie refundowany w Polsce fot. freepik.com
Lek na SMA będzie refundowany w Polsce

Jeden z najdroższych leków świata będzie refundowany w Polsce. Chodzi o lek Zolgensma, który podaje się chorym na rdzeniowy zanik mięśni. Już od września będzie dostępny dla pacjentów w wieku do 6 miesięcy. Jedna dawka tego leku kosztuje prawie 10 milionów złotych. To ogromna szansa dla dzieci z SMA.

Reklama

Najdroższy lek na SMA będzie dostępny w Polsce

Do tej pory jedynym refundowanym lekiem na SMA w Polsce był Nusinersen, który pacjenci muszą brać dożywotnio. Przez lata, gdy nie było dostępu do pozostałych leków, rodzice chorych dzieci byli zmuszeni do zakładania zbiórek charytatywnych na miliony złotych. Od 1 września br. to się zmieni. Dzięki refundacji leku Zolgensma będą miały szansę na zdrowie.

– W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do szóstego miesięca. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego – poinformował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Na liście znajdzie się również Evrysdi – lek dla dzieci od drugiego miesiąca życia z rozpoznaniem SMA typu 1, 2 lub 3 albo od jednej do czterech kopii genu SMN2. Będzie dopełnieniem leczenia nusinersenem u pacjentów, którzy nie mogli być nim leczeni ze względu na trudność podawania (zostaje podawany bezpośrednio do kanału kręgowego na drodze punkcji lędźwiowej).

– Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowo narodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów – powiedziała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierowniczka Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM, cytowana przez Ministerstwo Zdrowia. 

Rdzeniowy zanik mięśni – jaka to choroba

W Polsce na SMA choruje ok. 1 tys. osób, a każdego roku rodzi się z tym schorzeniem ok. 50 dzieci. U dorosłych (SMA typu 4) choroba rozwija się między 20 a 30 rokiem życia, jej objawy postępują stopniowo.

To rzadka choroba genetyczna, która polega na osłabieniu mięśni i ich stopniowym zanikaniu. Jest to spowodowane obumieraniem neuronów ruchowych, które odpowiadają za pracę mięśni. Istnieje kilka typów tego schorzenia, najpoważniejszy z nich (SMA typu 1, dotyczy 60% pacjentów) prowadzi do śmierci dziecka, zwykle przed ukończeniem drugiego roku życia.

SMA jest leczony za pomocą niesamowicie drogich środków farmakologicznych zaliczanych do tzw. terapii genowych  koszt jednej dawki leku wynosi ok. 10 milionów złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl