Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kleszczowe zapalenie mózgu – jak wygląda sytuacja we Wrocławiu?
Obecnie w szpitalu przy ul. Koszarowej przebywa siedmiu pacjentów z kleszczowym zapaleniem mózgu. Jedna osoba jest w stanie ciężkim. Jak mówi prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych, kierownik kliniki i ordynator oddziału chorób zakaźnych – nie wiadomo czy wróci do normalnego funkcjonowania.
W ostatnich dwóch tygodniach na oddział trafiło 7 osób. To jest katastrofaprof. Krzysztof Simon
Zachorować może każdy z nas, w tym również dzieci. Jak możemy się ochronić?
Miejsca, w których spotkamy kleszcze
Kleszcza możemy złapać tak naprawdę wszędzie. Najczęściej zetkniemy się w nimi w terenach wilgotnych i zacienionych, m.in. w wysokich trawach i krzewach. Może nas ugryźć podczas spaceru w parku, lesie, a także na działce czy nad jeziorem. Oprócz tego, lubią paprocie i tuje, które cieszą się popularnością w ogródkach.
Kleszcze wbijają się w miejsca, gdzie skóra jest delikatna, cienka i ukrwiona – w skórę głowy, za uszami, w pachwiny, pachy czy zgięcia kończyn. Należy na nie zwracać szczególną uwagę.
Choroby, które mogą przenosić kleszcze
- borelioza – ta choroba potrafi rozwijać się nawet latami, prowadząc do poważnych powikłań neurologicznych, zaburzeń serca lub stawów. Osoba zakażona na początku może odczuwać objawy podobne do grypy – gorączkę, bóle mięśni, osłabienie. Jeśli po ukąszeniu na ciele pojawi się rumień, jest to znak, że należy udać się do lekarza.
- kleszczowe zapalenie mózgu – ta infekcja wirusowa atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Pierwsze objawy to: gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i gałek ocznych, wymioty, biegunka. W następnym etapie dochodzi do sztywności karku, napadów padaczkowych, zaburzeń świadomości czy problemów z mową.
Jak chronić się przed kleszczami
- wybierając się na spacer w otoczeniu zieleni, warto ubrać się w jasne kolory, łatwiej będzie je na nich dostrzec
- odpowiednia odzież – długie nogawki, rękawy, wysokie buty, czapka z daszkiem lub kapelusz
- spryskaj ubranie środkiem odstraszającym pasożyty
- kleszcze mogą przenosić także zwierzęta domowe, jak psy i koty. Dlatego należy je zabezpieczyć, stosując ochronną obrożę lub preparat w postaci kropel
Rośliny odstraszające kleszcze
- kocimiętka
- tymianek
- rozmaryn
- cytronella
- bylica piołun
- ruta
- wrotycz
- złocień dalmatyński
- lawenda
- mięta
- pelargonia
- aksamitka
- czosnek
- cebula
- chrzan
Jak szybko i prawidłowo wyciągnąć kleszcza
Należy złapać go za główkę, tuż przy samej skórze, a następnie wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Najlepiej użyć do tego pęsety lub kleszczołapki, którą można kupić w aptece. Po usunięciu pajęczaka powinno się przemyć to miejsce środkiem odkażającym lub maścią zawierającą jod. Jeśli zaczerwienienie nie będzie schodziło, trzeba skontaktować się z lekarzem.