wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miejska sieć ciepłownicza na Kępie Mieszczańskiej

Ma 220 m długości i leży 15 m pod dnem Odry – to fragment rury, dzięki której Kępa Mieszczańska została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki inwestycji spółki Fortum, ok. 4000 przyszłych mieszkańców będzie miało w domach ciepło.

Reklama

W poniedziałek, 9 lutego, Fortum pochwaliło się inwestycją. Pokazano wykop i rurę ciepłowniczą dzięki której Kępa Mieszczańska została podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Całość wyglądała dość niepozornie – kilkumetrowy wykop w ziemi a w nim rury, ale to jedna z pierwszych tego rodzaju inwestycji w Polsce. Firma wykonała odcinek sieci wzdłuż ul. Kurkowej a także przecisk, który pozwolił na poprowadzenie rur ciepłowniczych pod dnem Odry – w najgłębszym miejscu jest to 15 m pod dnem rzeki.

infografika, źródło: Fortum

– Zastosowana technologia przecisku wykorzystana przy podłączeniu Kępy Mieszczańskiej jest innowacyjna i unikatowa jak na polskie warunki. Stalowe rury ciepłownicze poprowadzone pod Odrą są lekko ugięte, a nie proste jak to ma miejsce przy tego rodzaju projektach – tłumaczy Włodzimierz Popielewski, manager inwestycji sieciowych i produkcyjnych Fortum i dodaje, że Fortum zastosowało innowacyjną metodę po raz drugi. Pierwszy raz, ale na mniejszą skalę, z przewiertu pod rzeką skorzystano w 2011 r. gdy poprowadzono rurę pod Ślęzą i przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej Stadionu Wrocław.

Obecne prace Fortum trwały od 24 października. Ciepło może być dostarczane od marca. Ma to bardzo duże znaczenie dla prowadzanych na Kępie Mieszczańskiej inwestycji.

materiał filmowy jr/MT

Kępa Mieszczańska to największa i najbardziej zielona wyspa w centrum Wrocławia

Przed wiekami był tam port i młyn, później lazaret i koszary, a po II wojnie światowej wyspa należała do żołnierzy i milicjantów. Teraz na Kępie Mieszczańskiej ma być jak w Hamburgu i Amsterdamie. W ostatnich latach brakowało inwestorów, którzy chcieliby tam zainwestować. Sytuacja zmieniła się, gdy miasto przygotowało plany zagospodarowania przestrzennego. Pierwsze efekty już są – zobacz jak będzie wyglądała Kępa Mieszczańska.

– Bulwary, parki i nowe inwestycje mieszkaniowe zmienią charakter Kępy Mieszczańskiej – mówi Piotr Wiak, przedstawiciel firmy Rafin Developer, która w ubiegłym roku, w samym środku Kępy rozpoczęła budowę 110 mieszkań o powierzchni od 25 do 88 mkw z balkonami i tarasami. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2015 roku.

Dzięki takim inwestycjom Kępa Mieszczańska z nabrzeżami i terenami nadrzecznymi może być niedługo wizytówką Wrocławia. Powstają tam mieszkania, a planowane są – skwery, parki i nadrzeczne bulwary.

W sumie na wyspie aż 4 hektary, to tereny zielone. Jak mówi Włodzimierz Popławski z Fortum, deweloperzy już są zainteresowani podłączeniem, powstających na Kępie Mieszańskiej mieszkań, do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mają z tego powodu szereg korzyści, m.in. nie muszą się martwić o budową osiedlowych ciepłowni.

– Według szacunków Fortum łącznie zapotrzebowanie na moc cieplną na Kępie Mieszczańskiej będzie ok. 10-11 MW, co oznacza, że ciepło trafi do ok. 4000 przyszłych mieszkańców – wyjaśnia Włodzimierz Popielewski.

Fortum dostarcza ciepło do ok. 60 proc. mieszkańców Wrocławia. Długość miejskiej sieci ciepłowniczej to ok. 500 km. Z danych Fortum wynika, że zapotrzebowanie na ciepło sieciowe we Wrocławiu rośnie. Tylko w ubiegłym roku spółka Fortum podpisała umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej na blisko 56 MW.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl