wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Jednostki organizacyjne gminy Wrocław
jednostki-organizacyjne-gminy
jednostki-organizacyjne-gminy

We Wrocławiu jest ich 39 – gminnych jednostek organizacyjnych. Wielu mieszkańców wrzuca je do przysłowiowego jednego worka i nazywa miejskimi spółkami. A to duża nieścisłość. Typowych „spółek” jest bowiem w dolnośląskiej stolicy 21. Co z resztą? To jednostki budżetowe gminy i samorządowe zakłady budżetowe. Czym się różnią, czym zajmują, jak wpływają na życie wrocławian, a także jak są od nich uzależnione – pokazujemy w naszym „gminnym przewodniku”.

Reklama

Definicji „gminna jednostka organizacyjna” albo „komunalna jednostka organizacyjna” tak naprawdę próżno szukać w jakimś akcie prawnym. Jedynie w ustawie o samorządzie gminnym można wyczytać, że „do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących: tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek (art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Tym, co jednak istotnie cechuje taką jednostkę organizacyjną jest to, że gmina za pośrednictwem swoich organów bezpośrednio wpływa na działalność tej jednostki, czyli powołuje osoby nią zarządzające, a potem całość nadzoruje.

Swoje formalnoprawne definicje mają natomiast „składowe” gminnych jednostek organizacyjnych, czyli jednostki budżetowe gminy, samorządowe zakłady budżetowe oraz gminne spółki – akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Przejdź do grafiki – poznaj specyfikę gminnych jednostek organizacyjnych oraz wizytówki tych wszystkich, które działają na rzecz miasta i aglomeracji wrocławskiej. Poznasz tym samym ich dotychczasowe oraz planowane projekty, a także znaczenie dla funkcjonowania miasta – również w wymiarze regionalnym , krajowym i sięgającym poza granice naszego kraju.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl