Prof. Ludwik Hirszfeld to światowej sławy lekarz, specjalista w zakresie immunologii, bakteriologii, twórca nowej dziedziny - seroantropologii, pierwszy po II wojnie dziekan Wydziału Lekarskiego. Był autorytetem w zakresie badań nad krwią, ustalił oznaczenie grup krwi, scharakteryzował znaczenie konfliktu serologicznego.
Jeszcze przed II wojną pracował na uniwersytetach w Niemczech, Szwajcarii. W 1945 r. prowadził pierwszy wykład w języku polskim dla studentów medycyny, który poświęcił nowoczesnym poglądom w bakteriologii. W latach 50. zainicjował powstanie we Wrocławiu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, który dzisiaj nosi jego imię.
Hanna Hirszfeld była znakomitą pediatrą, specjalizowała się także w hematologii i immunologii, we Wrocławiu współorganizowała studia medyczne.
Zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
Wielkie postaci Wrocławia
W piątek, 13 grudnia, Hirszfeldowie zostali patronami jednego z wrocławskich tramwajów. - To wzniosły moment dla Wrocławia. Oddajemy honory postaciom, które odegrały ogromną rolę w historii nauki – mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Witold Woźny, prezes MPK, zwrócił uwagę, że wspomnienie o dokonaniach Hirszfeldów, to forma przypomnienia wartości, którymi się kierowali. Prof. Tomasz Zatoński, prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, nazwał małżeństwo lekarzy olbrzymami nauki, a prof. Łukasz Łaczmański z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przypomniał o znaczeniu odkryć naukowych prof. Ludwika Hirszfelda.
Hanna i Ludwik Hirszfeldowie pracowali na uczelniach w Niemczech i w Zurychu. Lecz po 1918 r. wrócili do Warszawy. Natomiast już po II wojnie dostali propozycje pracy na uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Lecz i wtedy postanowili wrócić do Polski, właśnie do Wrocławia, bo byli polskimi patriotamiProf. Urszula Glensk, autorka książki: Hirszfeldowie. Zrozumieć krew
Spacer śladami Hirszfeldów
Nadanie imienia Hanny i Ludwika Hirszfeldów wrocławskiemu tramwajowi to wspólna inicjatywa władz miasta, Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.
Ostatnim akordem wydarzenia był spacer po kampusie Uniwersytetu Medycznego i odwiedziny w miejscach, w których pracował i prowadził wykłady prof. Ludwik Hirszfeld.