wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory parlamentarne 2019 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Jak głosować w wyborach
  5. Informacje dla wyborców niepełnosprawnych
  6. Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika wyborców niepełnosprawnych w wyborach do parlamentu 2019 we Wrocławiu. Sprawdź zasady, terminy oraz adresy.

Reklama

Wyborcy niepełnosprawni, o których mowa w części informacji dotyczącej głosowania korespondencyjnego oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców we Wrocławiu lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być:

  • osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
  • mąż zaufania,
  • obserwator społeczny,
  • osoba kandydująca w wyborach.

Pełnomocnictwo można przyjąć:

  • tylko od jednej osoby lub,
  • od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Wniosek do 4 października 2019 r.

Pełnomocnictwa udziela się przed Prezydentem Wrocławia lub przed innym pracownikiem Urzędu Miejskiego Wrocławia upoważnionym przez Prezydenta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do rejestru wyborców we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia. W imieniu Prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

Wniosek należy złożyć najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów tj. do 4 października 2019 r.Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania(plik do pobrania również na dole strony).Wzór wniosku ustalony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do wniosku należy dołączyć:

  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwaZgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowani (plik do pobrania również na dole strony);
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat;
  • kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców we Wrocławiu.

Akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na terenie Wrocławia.

Cofnięcie pełnomocnictwa

Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez:

  1. złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia Prezydentowi Wrocławia, lub;
  2. doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

W imieniu Prezydenta oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że wcześniej nie oddał głosu jego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich.Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego.

Reklama