wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Niepełnosprawni z Wrocławia zagrali w filmie

Niepełnosprawni z Wrocławia zagrali w filmie

Data publikacji: Autor:

W filmie „Jestem” w rolę aktorów wcieliło się sześcioro mieszkańców dwóch wrocławskich placówek. Wśród nich są trzej podopieczni Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki oraz trzej ze Wspólnoty L'ARCHE. Celem filmu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Reklama

Ela nienawidzi bałaganu, więc w wolnych chwilach chętnie sprząta. Piotrek chciałby zostać księdzem i już poczynił pierwsze kroki w tym kierunku, natomiast Kasi marzy się ciągłe lato i… nowe kolczyki. To krótka historia bohaterów polskiej wersji filmu „Jestem”, wzorowanego na sławnej produkcji „I Am...” opowiadającej o niepełnosprawnych osobach z Kanady.

W polskiej wersji filmu występuje sześciu mieszkańców dwóch wrocławskich placówek. Główne role odgrywają: Ela, Piotrek oraz Paweł z Domu Pomocy Społecznej działającego przy Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, a także Kasia, Ewa i Piotrek z Fundacji L’Arche Wrocław.

Jego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, próba przełamania barier i lęku przed kontaktem z takimi osobami oraz zachęcenie do wspólnego działania na rzecz chorych osób. 

Bo pięknie jest być sobą

Nie ma tu scenariusza, nie ma gotowych kwestii, bohaterowie nie wcielają się w wyreżyserowane role, ale… są po prostu sobą. Opowiadają o swoich pasjach, marzeniach i zauroczeniach, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać i dostrzec w nich pełnowartościowych ludzi. – Oba filmy, zarówno kanadyjski jak i polski, mają to samo przesłanie. Ich celem jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nie różnią się tak bardzo od tych w pełni zdrowych, że również czują, żyją pragnieniami i marzeniami – tłumaczy Anna Siemieniec, koordynatorka projektu w ramach którego zrealizowano film. – Podopieczni z domów pomocy nie byli specjalnie przygotowywani do filmu, aby w trakcie nagrywania pozostali autentyczni. Efekt przerósł nasze oczekiwania, film rodzi bardzo dużo emocji i skłania do refleksji – uzupełnia Anna Siemienic.

„Zmieniamy świat serce po sercu”

Po premierze w internecie, film będzie teraz wyświetlany podczas spotkań i warsztatów organizowanych w ramach projektu „Zmieniamy świat serce po sercu”, w którym uczestniczą: Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki we Wrocławiu, Fundacja L'Arche oraz The World of Puppets z Islandii.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z funduszy EOG.

ulaj/mat.pras.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama