wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fryderyk II wkraczał do zamku w Leśnicy wyraźnie, a po remoncie – niewyraźnie – dlaczego?
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu wyremontowana zabytkowa willa przy ul. Skoczylasa 19, w której mieści się aktualnie Urząd Pocztowy Wrocław 7 Grzegorz Rajter
Na zdjęciu wyremontowana zabytkowa willa przy ul. Skoczylasa 19, w której mieści się aktualnie Urząd Pocztowy Wrocław 7

Poczta Polska zakończyła właśnie remont zabytkowej willi przy ul. Skoczylasa 19 w Leśnicy. O ile odczyszczenie willi z przełomu XIX i XX w. (czas jej budowy datuje się na 1898-1904) zachwyca zarówno inwestora, jak i mieszkańców osiedla, o tyle część wrocławian zaniepokoiła się stanem dekoracji, na której widać, jak król pruski Fryderyk II pojawia się w leśnickim zamku po zwycięskiej bitwie pod Lutynią w roku 1757.

Reklama

Cała willa wyglądała do tej pory na zabrudzoną, włącznie z dekoracją. Po odczyszczeniu dekoracja ze sceną z Fryderykiem zbladła do tego stopnia, że pojawiła się obawa o zamalowanie ją białą farbą.

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyremontować elewację zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i konserwatorskiej, angażując specjalistyczną firmę i wykonując prace pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace zostały wykonane z zachowaniem szczegółów i zamysłu mistrza budowlanego Edwarda Freytaga” – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej w swojej odpowiedzi na nasze pytania.

Remont Poczta Polska prowadziła pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Całość prac została wykonana zgodnie z dokumentacją budowlano-konserwatorską i programem prac konserwatorskich, sporządzonym przez dyplomowanego konserwatora technologa dzieł sztuki – tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Remont został wykonany przez wyspecjalizowaną firmę i osoby posiadające odpowiednie przygotowanie zawodowe – podkreśla.

Jak to się zatem stało, że dekoracja ze sceną przybycia króla Fryderyka II do leśnickiego zamku stała się tak niewyraźna? Zaniepokojeni aktualnym wyglądem dekoracji twierdzą, że została ona po prostu zamalowana na biało, a powinna zostać odczyszczona do kolorów poszczególnych warstw tynku, z którego została wykonana. Miejski Konserwator Zabytków Wrocławia odpiera ten zarzut.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu scena pojawienia się króla Fryderyka II w zamku w Leśnicy  - widok po odczyszczeniu dekoracji Grzegorz Rajter
Na zdjęciu scena pojawienia się króla Fryderyka II w zamku w Leśnicy - widok po odczyszczeniu dekoracji

- Przeprowadziliśmy wnikliwe badania stratygraficzne i wszystkie warstwy są aktualnie, po ściągnięciu zabrudzeń, w takich kolorach, w jakich powinny być – zapewnia Magdalena Wankowska, dyrektor biura Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Dodaje, że dekoracji nie powinno nazywać się sgraffitem. Sgrafitto to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, która polega na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku, a potem - zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie utwardziły się. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.

W przypadku leśnickiej willi mamy do czynienia z dekoracją wykonaną z zaprawy wapienno-cementowej z wypełniaczem do uzyskania efektu, z podziałem na powierzchnie gładkie i chropowate, bez warstwy malarskiej.  

Dlatego tak wyraźny efekt „dwubarwności” sprzed obecnego remontu był spowodowany nagromadzeniem… kurzu na chropowatych fragmentach dekoracji, kontrastujących z dekoracją opracowaną na gładko.

- Być może przyzwyczailiśmy się do widoku dużo wyraźniej zaznaczonych konturów tej sceny, ale wszystko wskazuje na to, że 120 lat temu, zaraz po wybudowaniu willi dekoracja wyglądała dokładnie tak, jak teraz – wyjaśnia dyrektor Wankowska.

Nie zachowały się materiały fotograficzne z pierwszych lat po wybudowaniu willi. Na starych zdjęciach i pocztówkach dobrze ją widać, lecz scena, o której mowa, przedstawia po prostu jasną plamę.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na kolorowanej pocztówce z lat 1899-1904 budynek willi, w której teraz mieści się placówka Poczty Polskiej przy ul. Skoczylasa 19 fotopolska.eu
Na kolorowanej pocztówce z lat 1899-1904 budynek willi, w której teraz mieści się placówka Poczty Polskiej przy ul. Skoczylasa 19

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl