wroclaw.pl strona główna

Z miasta NH we Wrocławiu 2025. Nagroda główna dla reżysera Molero

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji fortu piechoty przy ul. Pełczyńskiej

Wystawa będzie poświęcona zależności miedzy istnieniem fortu a historią miasta. Odwiedzający ją wrocławianie będą mogli utrwalić fakty z dziejów miasta, a turyści z kraju czy z zagranicy, w ekspresowym tempie poznać historię miasta od 1892 do1950 roku i rolę, jaką w ponad tysiącletniej historii Polski odegrał Wrocław oraz jak przeobrażał się z niemieckiego Breslau.

– Naszym celem jest rewitalizacja i prowadzenie tu społecznej instytucji kultury - centrum kulturotwórczego jako obiektu posiadającego wyjątkową wartość militarno-historyczną dla ochrony dziedzictwa kultury, działalności dydaktycznej realizowanej przez pozyskiwanie nowych muzealiów, realizowaniu widowisk plenerowych i działań pro-obronnych – wyjaśnia Marek Łaciak, prezes fundacji zarządzającej fortem.

Fort-Piechoty-przy-ul-Pełczynskiej-grudzien-2020-archiwum muzeum militarnego

Wnętrze Fortu Piechoty nr 9 przy ul. Pełczyńskiej, grudzień 2020 r., archiwum Muzeum Militarnego

Wyjątkowy fort na mapie miasta

Wrocław w historii światowej wojskowości odegrał ważną rolę, bo tu, po raz pierwszy w Europie w XIX wieku stworzono wokół miasta pierścień budowli militarnych. Jednym z nich jest zbudowany w 1892 roku Fort Piechoty nr 9 przy ul. Pełczyńskiej 33, który w 2014 roku miasto przeznaczyło do użytkowania Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka”

– Był zdewastowany, ale szybko utworzyliśmy tu Społeczne Mobilne Muzeum Militarne, by fort już w 2015 r. otrzymał status zabytku, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru muzeów – podkreśla Marek Łaciak.

Fort-Piechoty-przy-ul-Pełczynskiej-noc-muzeow-2014-archiwum muzeum militarnego

Fort Piechoty nr 9 przy ul. Pełczyńskiej podczas Nocy Muzeów w 2014 r., archiwum Muzeum Militarnego

Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb - kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wroclaw i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.

– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.

Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych.

– Przed nami jeszcze odkopanie podziemnego schronu i tunelu, odtworzenie budynku komendantury i znalezienia „skarbów”, na istnienie których wskazują zdjęcia z georadaru i drona – wylicza Marek Łaciak.

Fort-Piechoty-przy-ul-Pełczynskiej-noc-muzeow-2018-archiwum muzeum militarnego

Fort Piechoty nr 9 przy ul. Pełczyńskiej, Noc Muzeów w 2018 r., archiwum Muzeum Militarnego

Duże zainteresowanie obiektem

Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka”, jako namiastkę przyszłych atrakcji, w każdą niedzielę od kwietnia do października otwiera fort do zwiedzania. Dodatkowo obiekt można zwiedzać podczas plenerowych imprez: Noc Muzeów, Święto Wrocławia, Dni Dziedzictwa i Święta Niepodległości.

Od chwili rozpoczęcia rewitalizacji obiektu organizowane są tu również widowiska plenerowe i wystawy, w tym majówka żołnierska „Operacja Zachód”, podczas której odbywa się wystawa współczesnej broni oraz pokazy sprzętu pancernego, a także listopadowe widowiska z okazji Święta Niepodległości, gdzie prezentowana jest rola Wojciecha Korfantego w uzyskaniu niepodległości przez Polskę.

– Działalność Muzeum Militarnego stała się od chwili jego powstania obiektem zainteresowania, a podczas zwiedzania fortu pokazujemy rewitalizowane kazamaty schronu głównego, wartownię zachodnią i wschodnią, magazyn amunicji oraz plenerowe wystawy sprzętu militarnego. Wiosną planujemy oficjalne otwarcie obiektu – mówi prezes fundacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama