W tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca włączają się także wrocławianie. Po raz kolejny w Humanitarium będzie można poznać swoje serce. Organizowane będą tam m.in. warsztaty dla młodzieży i dorosłych pt. „Sekcja serca”. Dla dzieci oraz osób bardziej wrażliwych przygotowano warsztaty z motywem przewodnim serca: prace „od serca”, wykonane w technice puchnących farbek oraz glicerynowe serduszka-stworki.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w Humanitarium
Dla dzieci / Warsztaty / Dla rodziców Humanitarium – Ogrody Doświadczeń
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz czwarty bierze udział i zachęca najmłodszych do udziału w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przez jak największą ilość osób. Jest to możliwość pokazania całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siechnicach wspólnie z funkcjonariuszkami wrocławskiej straży miejskiej, prowadzącymi zajęcia w ramach programu „MiniRatownik”, także włączają się do próby pobicia Rekordu Guinessa.
W akcji biorą także udział wrocławskie szkoły: Liceum Ogólnokształcące nr 7, Szkoła Podstawowa nr 47, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 97 i Szkoła Podstawowa nr 19.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja.
Jeśli nie potrafimy udzielić pomocy osobie poszkodowanej, to warto zapoznać się z miejscami, gdzie znajdują się defibrylatory AED. Jest to małe urządzenie, które może uratować życie. Defibrylatory znajdują się w specjalnie przygotowanych szafkach oznaczonych napisem i logiem. Po ich włączeniu, nagrany głos prowadzi nas przez kolejne etapy udzielenia pomocy.
AED to urządzenie, które powinno być zastosowane podczas każdej utraty funkcji życiowych poszkodowanego. Specjaliści podkreślają, że defibrylacja jest metodą o udowodnionej skuteczności, a szybkie i prawidłowe zastosowanie defibrylatora u poszkodowanego może zwiększyć szansę na jego przeżycie nawet o 60 procent. Średni dojazd karetki w obrębie miasta to 8 minut. A w tym przypadku liczy się każda sekunda.Na szczęście coraz więcej instytucji publicznych, a także prywatnych firm ma już defibrylatory.
Wrocławski magistrat zaopatrzył się w nie przed Euro 2012. Znajdują się m.in. w urzędzie w Sukiennicach, w siedzibie USC przy ul. Włodkowica, w budynku na Nowym Targu i Gabrieli Zapolskiej, przy ul. Kotlarskiej i w Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Strzegomskiej. Przenośne defibrylatory ma straż miejska. Defibrylatory są też w Porcie Lotniczym, w tym jeden na terminalu oraz na dworcu głównym PKP.