wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 33°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Europa na widelcu 2022. Program, menu europejskiej biesiady. Będzie pysznie!

Europa na Widelcu w poprzednich latach – wspomnienie największego kulinarnego festiwalu smaków we Wrocławiu. www.wroclaw.pl
Europa na Widelcu w poprzednich latach – wspomnienie największego kulinarnego festiwalu smaków we Wrocławiu.

Kulinarny festiwal „Europa na widelcu” powraca po dwóch latach na wrocławski Rynek i potrwa od 27 maja do 5 czerwca (piątek – niedziela). Wydarzeniu patronuje Robert Makłowicz – polski krytyk kulinarny i podróżnik. Festiwalowi smaków towarzyszyć będzie wiele pysznych wydarzeń, a przede wszystkim dobre jedzenie z różnych państw Europy. W tym roku spotkamy się przy wspólnym stole w myśl hasła: „Apetyt na dobre relacje. Wspólny posiłek, jednoczy, cieszy i godzi”, ponieważ rok 2022 to Rok Dobrych Relacji. Sprawdź, jaki jest program i menu Europy na Widelcu 2022!

Reklama

Europa na Widelcu 2022. Program, data festiwalu

Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią koronawirusa wracamy z kulinarnym świętem Wrocławia – festiwalem „Europa na widelcu” 2022!

Europa na Widelcu 2022

Europa na Widelcu 2022

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Będzie to doskonała okazja, aby zasmakować w kuchni 12 krajów Europy, w tym Polski i Ukrainy.

Wcześniej będzie można skosztować festiwalowych smaków w restauracjach, które przygotują na tę okazję specjalne menu, wziąć udział w jarmarku europejskich i dolnośląskich produktów regionalnych i licznych wydarzeniach towarzyszących.

Po dwóch latach pandemii, jestem spragniony ludzi i spotkań z nimi. Nie ma bardziej optymistycznego widoku niż tysiące ludzi połączonych w odwiecznym rytuale konsumpcji.
Robert Makłowicz, pomysłodawca Europy na widelcu

Dzięki organizowanej od 2009 roku Europie na widelcu udało się wypromować lokalne produkty.

Makłowicz: - Szparagi z tutejszych plantacji wcześniej trafiały głównie na stoły w Niemczech, dzisiaj zamawiane przez lokalnych odbiorców. Podczas Europy na widelcu będzie mocna reprezentacja tutejszych kiszonek, lokalne piwa, miejscowe wina.

27 maja – 5 czerwca Wrocław na widelcu

Festiwal rozpocznie Wrocław na widelcu, czyli propozycja kilkunastu wrocławskich restauracji, które na tę okazję przygotowały specjalne menu festiwalowe inspirowane europejską kuchnią.

Wyjątkowe dania przygotowali szefowie kuchni z restauracji: Ida, Pod Papugami, Art Hotel, Bernard, Soczewka, Umami, Masala, Wrocławska Restauracja, Browar Stu Mostów (ul. Świdnicka), Cafe de France, Przystań & Marina, Pod Przykrywką, Restauracja Breslauer & Klubokawiarnia PRL.

Tęskniliśmy za Europą na widelcu, bo to wydarzenia otwierało sezon letnich atrakcji we Wrocławiu
Radek Michalski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

1-5 czerwca Jarmark Dolnośląskich i Europejskich Produktów Regionalnych

Podczas jarmarku będzie można zakupić wyjątkowe, oryginalne smakołyki pochodzące z regionu Dolnego Śląska i najdalszych zakątków Europy. 

Wśród nich bułgarskie dania i przetwory, regionalne polskie alkohole, rodzime truskawki i szparagi, hiszpańskie oliwki, tradycyjne francuskie potrawy, choć to oczywiście tylko mała część oferty wystawców jarmarku.

Europa na widelcu to także konkurs na Najlepszy Smak Dolnego Śląska oraz Wrocławskie Spotkania Nalewkowe i konkurs na Mistrza Dobrego Smaku.

Finał Europy na widelcu: europejska biesiada 4 czerwca. Menu

Na wielki finał obchodów – europejską biesiadę – zapraszamy w sobotę, 4 czerwca na Rynek.

Będzie to doskonała okazja, aby zasmakować w kuchni 12 krajów Europy, w tym Polski i Ukrainy.

Dochód z cegiełek o wartości 10 zł, za które będzie można nabyć porcje wybranych potraw (1 cegiełka = 1 potrawa), zostanie przeznaczony na wsparcie i rozwój talentów najzdolniejszych uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu.

Biesiada europejska na wrocławskim Rynku

Biesiada europejska na wrocławskim Rynku

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Europejskiej uczcie towarzyszyć będą liczne niespodzianki dla dzieci i dorosłych.

Miasteczko #PijKranówkę na „Europie na widelcu”

Miasteczko #PijKranówkę na „Europie na widelcu”

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Obchody na Rynku zakończy wspólny tort, koncert Dziubek Band z gwiazdami: Mateuszem Ziółko, Martą Kołodziejczyk, Michałem Boberem oraz niezwykła muzyczna niespodzianka.

4-5 czerwca Europejski strEAT, czyli strefa piwa i food trucków w Browarze Mieszczańskim

Również w sobotę w Browarze Mieszczańskim rozpocznie się Europejski strEAT, czyli strefa piwa i food trucków z premierą piwa festiwalowego West Coast IPA z browaru Odra Barrels.

Europejski strEAT Food - strefa piwa i food trucków w Browarze Mieszczańskim

Europejski strEAT Food - strefa piwa i food trucków w Browarze Mieszczańskim

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Godziny otwarcia strefy piwa i food trucków w Browarze Mieszczańskim

Galeria zdjęć

Europa na Widelcu – historia największego kulinarnego festiwalu we Wrocławiu

Pierwsza europejska biesiada odbyła się 4 czerwca 2009 roku – Wrocław świętował w ten sposób rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wydarzeniu patronuje jego pomysłodawca Robert Makłowicz

Wielkie i huczne biesiadowanie w samym sercu Wrocławia (Rynek we Wrocławiu) tak spodobało się mieszkańcom, że postanowiono na stałe wpisać to wydarzenie do miejskiego kalendarza.

Reklama