wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Europa na widelcu 2018

Prawdziwe tłumy wrocławian i turystów na paradzie kucharzy, biesiadzie i inauguracji festiwalu „Europa na widelcu” organizowanego rokrocznie, by uczcić rocznicę wyborów z 1989 roku, przełomowego wydarzenia w historii Polski, którego bezpośrednim skutkiem było odzyskanie przez kraj wolności i suwerenności. Fanów kulinariów przywitali ze sceny w Rynku prezydent Rafał Duktkiewicz i Robert Makłowicz.

Reklama

Biesiada hołdem dla solidarnych państw

Przed festiwalem wiceprezydent Adam Grehl zapraszał wszystkich do pokoju gościnnego Wrocławia, czyli na Rynek dodając, że połączą nas dobre smaki i rozmowa rodaków o historii, o teraźniejszości i przyszłości.

W sobotę 2 czerwca ze sceny tradycyjnie smacznego życzył prezydent Rafał Dutkiewicz, a Robert Makłowicz, ambasador festiwalu „Europa na widelcu” przypomniał wydarzenia 4 czerwca 1989 roku i opowiedział o tegorocznym programie biesiady, w której uczestniczą wybrane państwa europejskie. – Te, które w nocy stanu wojennego pomogły przysyłając miliony paczek, konwoje ze sprzętem poligraficznym, organizując pomoc dla Solidarności – mówił. 

– Tę okazję chcielibyśmy z całą mocą podkreślić w czasie X edycji festiwalu, a powoduje nami nie tylko miła jubileuszowa okazja, lecz również świadomość, że może to być ostatnia odsłona imprezy, bowiem jej dalsze trwanie zależeć będzie od nowych władz miasta – mówił przed festiwalem, a powtórzył 2 czerwca ambasador festiwalu Robert Makłowicz.

Kolejka do kas była naprawdę długa, zainteresowanie biesiadą – ogromne (fot. MAT)

Wielką popularnością pierwszego dnia festiwalu cieszyła się nie tylko biesiada, podczas której można było spróbować dań dziesięciu europejskich państw, ale także parada kucharzy, warsztaty pieczenia chleba i bułek, czy lekcja gotowania z mistrzem Robertem Makłowiczem.

Uczestnicy parady kucharzy podczas sobotniej inauguracji festiwalu „Europa na widelcu”/fot. MAT

W imię europejskiej solidarności

Jak wspaniały, a przede wszystkim smaczny będzie to festiwal – zachwalał Robert Makłowicz, który także wyjaśnił, jaka myśl przewodnia towarzyszy tegorocznemu wydarzeniu kulinarnemu:    

– Przypominanie zasług tych, którym zawdzięczamy wolność, wydaje nam się obecnie szczególnie istotne. Postanowiliśmy zatem, że tegorocznymi bohaterami festiwalu będą kuchnie tych europejskich krajów, które w sposób szczególny pomagały nam w czasach walki z peerelowską satrapią. Na X edycję imprezy będzie ich właśnie dziesięć. Dodatkowe stoisko będzie mieć, rzecz jasna, gospodarz imprezy, czyli Dolny Śląsk – wyjaśniał przed festiwalem Robert Makłowicz (fot. poniżej).

Oto kraje, których kuchnie są bohaterami X Europy na widelcu:

1. Wielka Brytania – Margaret Thatcher niezwykle mocno wspierała Solidarność, a na wyspach osiadło mnóstwo politycznych uchodźców z Polski.2. Niemcy – w stanie wojennym obywatele RFN wysłali miliony paczek z pomocą do losowo wybieranych polskich rodzin, nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy takiego gestu solidarności od innego społeczeństwa.3. Francja – nad Sekwaną działali przedstawiciele zdelegalizowanej Solidarności, wielka była także skala pomocy humanitarnej udzielonej przez Francuzów.4. Grecja – ten stosunkowo biedny jak na zachodnie standardy kraj przyjął wyjątkowo wielu uchodźców z Polski, pamiętając o tym, co znaczy słowo „solidarność” (w latach 50. Polska przyjęła multum uchodźców z ogarniętej wojną domową Grecji, a najwięcej z nich osiadło właśnie na Dolny Śląsku).5. Austria – jedyny kraj Zachodu, który zniósł wizy dla Polaków – austriackie obozy dla uchodźców były w latach 80. pełne naszych rodaków.6. Norwegia – to między innymi stamtąd przybywało wiele konwojów z pomocą dla Polaków, również z nielegalną pomocą dla Solidarności.7. Szwecja – przyjęła wielu polskich uchodźców i organizowała transporty z pomocą dla Polaków. 8. Belgia – Bruksela była jedną z siedzib zdelegalizowanej przez komunistów Solidarności, mieściło się w niej Biuro Koordynacyjne.9. Włochy – dały schronienie wielu uchodźcom z Polski, wysyłano stamtąd także transporty z pomocą dla Polaków.10. Rumunia – jedynym, który odpowiedział na przesłanie Solidarności do robotników z państw Europy Wschodniej był Filip Iulius, za co trafił do więzienia.

Zobacz szczegółowy program festiwalu i imprez mu towarzyszących:

10. Europa na Widelcu

Eventy / Jarmarki / Piknik / Widowisko / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 30 maja 2018 00:00 do 4 czerwca 2018 16:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Jarmark dolnośląskich i europejskich produktów regionalnych

30 maja otworzyły się drewniane domki, w których „skrywa się” to, co najsmaczniejsze w naszym regionie, a także w różnych europejskich zakątkach. 

Wśród specjałów promujących europejskie smaki wypatrzyliśmy m.in. litewskie wędliny, pieczywo i tradycyjny kwas chlebowy, armeńskie i greckie wina, węgierskie salami, bułgarską lutenicę, francuskie żabie udka, austriackie sery czy niemieckie podpłomyki.

Jako lokalni patrioci polecamy szczególnie dolnośląskie wyroby, które wyróżniają się jakością. Wiele spośród to marki, którym przyznawano nagrody na kulinarnych konkursach.

Polecamy więc wybitne w smaku sery krowie, owcze i kozie z Wańczykówki (60-90 zł/kg), miody, różane konfitury, soki (15-30 zł) oraz docenione już przez jurorów jadalne pasteryzowane kasztany z Ciepłowodów, szparagi z plantacji w Strzeganowicach, nagradzane wina wyrawne białe i czerwone z trzebnickich winnic Anna i Jadwiga (50-60 zł).

Kuszą wyglądem pachnące i pełne słodyczy truskawki z Lutyni (9 zł/kg) czy niezwykle orzeźwiający, o oryginalnych smakach, napój na bazie zielonej herbaty sfermentowanej grzybkiem kombuchowym ze strzelińskiej Manufaktury Kombuchy (10-20 zł).

Przypominamy, że dolnośląscy producenci znowu będą mogli zawalczyć o laury w konkursie na Najlepszy Smak Dolnego Śląska, w tym roku opatrzony hasłem „Polska Smakuje”. Tegoroczny werdykt poznamy 2 czerwca.

 

Menu festiwalowej biesiady na Rynku

AUSTRIA

gotują: Edward Jany, Daniel Makuch

  • Tafelspitz – sztuka mięsa wołowego gotowana w warzywach podana z sosem chrzanowym (alergeny: 3,7,9)
  • Fiakergulasch – gulasz z pręgi wołowej serwowany tradycyjnie z jajkiem, parówką i ogórkiem konserwowym (alergeny: 1, 3, 10)
  • Schnitzel Wiener Art – przygotowywane „na żywo” panierowane sznycle z polędwicy wieprzowej podane z cząstką cytryny na liściu sałaty (alergeny: 1, 3)
  • Sachertorte – tort czekoladowy podany z kleksem bitej śmietany (alergeny: 1, 3, 7)

BELGIA

gotują: Łukasz Kolibabka, Ryszard Konieczka

  • Panna Cotta – słynny deser ze śmietanki serwowany ze śliwkami w herbacie i porto (alergeny: 1, 3, 6, 7, 8)
  • Kabeljauw zoet / Cabillaud sucré aux tomates rôties – dorsz na słodko z pieczonymi pomidorkami koktajlowymi (alergeny: 1, 4, 9, 14)
  • Balletjes in tomatensaus / Boulettes de viande à la sauce tomate – pulpety w sosie pomidorowym (alergeny: 1, 3, 6, 9, 10, 13)
  • Chocolate Mousse (Belgian Skirting) / Mousse au chocolat (Belgian Skirting) – mus czekoladowy (alergeny: 1, 3, 6, 7)

FRANCJA

gotują: Damian Jeleń, Grzegorz Chmolowski

  • Boeuf Bourguignon – wołowina po bungurdzku (alergeny: 1, 6, 9, 10, 12, 13)
  • Pâté de foie de poulet – pasztecik z kurzych wątróbek (alergeny: 1, 3, 6, 7, 9, 10, 12, 13)
  • Casserole – zapiekanka z kurczakiem, pomidorami i ciecierzycą (alergeny: 1, 3, 6, 9, 10, 13)
  • Moules en sauce crémeuse carotte – małże w kremowym sosie z marchwią (alergeny: 1, 3, 6, 7, 8)
  • Crème brûlée au chocolat blanc – zapiekany deser z białą czekoladą (alergeny: 1, 3, 6, 7, 8)
  • Café liégeois – kawa mrożona z lodami (alergeny: 1, 7)

GRECJA

gotują: Kacper Dyś, Servet Kovaci

  • Avgolemono soupa (Αυγολέμονο σουπά) – rosół cytrynowy z makaronem orzo (alergeny: 1, 7, 9, 10, 13)
  • Spetsofai (Σπετσοφαι με λουκάνικα) – gulasz z papryki i greckiej kiełbasy (alergeny: 1, 7, 9, 10, 13)
  • Gemista (Γεμιστά) – zapiekany pomidor faszerowany kaszą i warzywami oraz zapiekana papryka faszerowana serem feta (alergeny: 1, 7, 9, 10, 13)
  • Galaktoboureko (Γαλακτομπούρεκο) – mleczny deser z kaszy manny z brzoskwiniami (alergeny: 1, 7)

NIEMCY

gotują: Tomasz Harendarz, Grzegorz Korzeniewski

  • Bayerische Schweinshaxe – golonka po bawarsku serwowana z kiszoną kapustą, pieczywem i musztardą (alergeny: 1, 9, 10, 12, 13)
  • Berliner Luft – deser malinowy (alergeny: 1, 7)
  • Currywurst – kiełbaska w sosie curry serwowana z frytkami (alergeny: 1, 2, 6, 9, 10, 12, 13)
  • Gedeckter Apfelkuchen – szarlotka z kruszonką i lukrem (alergeny: 1, 3, 6, 7, 8)

NORWEGIA

gotuje: Piotr Zieliński

  • Fiskekaker – placuszki rybne (alergeny: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 13, 14)
  • Bergensk fiskesuppe – norweska zupa rybna (alergeny: 1, 2, 4, 6, 9, 10, 13, 14)
  • Fårikål – baranina z kapustą (alergeny: 1, 6, 7, 9, 10, 13)

RUMUNIA

gotuje: Robert Grygiel

  • Sarmele – rumuńskie gołąbki (alergeny: 1, 6, 7, 9, 10, 13)
  • Metitei (Mici) – mięsne wałeczki z grilla (alergeny: 9, 10, 13)

SZWECJA

gotuje: Przemysław Bogucki

  • Fisksoppa – zupa rybna z krewetkami podana z chrupiącym pieczywem (alergeny: 1, 2, 4, 6, 9, 10, 13, 14)
  • Biff à la Lindström – befsztk serwowany z ziemniakami hasselback i kwaśną śmietaną (alergeny: 1, 3, 7, 9, 10, 13)

WIELKA BRYTANIA

gotują: Agnieszka Hajbura-Michałowska, Damian Kogutiuk

  • Pudding – tradycyjny deser podany z kremem z goździków (alergeny: 1, 3, 6, 7)
  • Faggot – potrawa z pieczonych podrobów wieprzowych podana z dodatkiem tłuczonych ziemniaków i groszku (alergeny: 1, 9, 10, 13)
  • Pulled pork – burger z szarpaną wieprzowiną serwowany z sosem majonezowo-musztardowym w pszennej bułce (alergeny: 1, 3, 7, 9, 10, 12, 13)
  • English breakfast – potrawka z fasoli i wędzonego boczku (alergeny: 1, 6, 9, 10, 13)

WŁOCHY

gotują: Karol Kuc, Dariusz Kulczycki, Sebastian Witkowski

  • Semifreddo – tradycyjny deser z krokantem orzechowo-migdałowym i coulis truskawkowym z martini rosato (alergeny: 1, 3, 5, 6, 7, 8, 12)
  • Panna Cotta – słynny deser ze śmietanki serwowany z zieloną herbatą i ziarnami granatu (alergeny: 1, 3, 7)
  • Ciabatta di Maiale – kanapka z prosięciem i suszonymi pomidorami (alergeny: 1, 9, 10, 13)
  • Caponata Bruschetta – grzanka z bakłażanem, cukinią, oliwkami, pomidorami, kaparami i parmezanem (alergeny: 1, 7, 9, 10, 13)

DOLNY ŚLĄSK

gotują: Zbigniew Koźlik, Grzegorz Pomietło

  • Chłodnik po wrocławsku szyjkami rakowymi (alergeny: 2, 3, 7, 9, 10, 13, 14)
  • Śląskie niebo w gębie (alergeny: 6, 10, 12)
  • Wołowina sudecka duszona w winie podana z sosem piernikowym i knedlami z kaszy gryczanej (alergeny: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13)
  • Sałata z serem ślubowskim z czarnuszką i szparagami podana z winegretem z olejem lnianym i pokrzywą (alergeny: 7, 8)

Deser niespodzianka od Hotelu Art (alergeny:3, 7)

Lista alergenów będzie dostępna w trakcie trwania biesiady przy kasach Europy na widelcu, załączamy ją w galerii powyżej.

Pamięci Piotra Bikonta

– Trochę więcej niż 10 lat temu zapukaliśmy z Piotrem Bikontem do wrót miejscowego magistratu, mając w głowie konkretny pomysł na festiwal kulinarny, i okazało się niemal błyskawicznie, że miejscowe władze samorządowe podchwyciły tę ideę. Dzięki temu ten festiwal jest – opowiada Robert Makłowicz. – To pierwszy festiwal, który odbędzie się bez mojego przyjaciela Piotra Bikonta, który zginął w ubiegłym roku po dziewiatej edycji festiwalu. Zatem to z tego powodu obecna edycja jest dla mnie wyjątkowa – zaznaczył Makłowicz.

Rzeczywiście, Piotr Bikont był dobrym duchem tego festiwalu i jego nieobecność będzie zapewne bardzo odczuwalna. Dlatego w bloku tegorocznych wydarzeń znalazły się te, które pozwolą przypomnieć i uczcić zmarłego pomysłodawcę i dyrektora artystycznego Europy na widelcu, który był również dziennikarzem, reżyserem filmowym i teatralnym, muzykiem i tłumaczem, a w czasach PRL-u działaczem opozycji. 

Wspomnienie Piotra Bikonta

Eventy
Termin od 1 czerwca 2018 do 3 czerwca 2018

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl