Tegorocznym ewenementem jest fakt, że wśród kleryków rozpoczynających przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich zaledwie trzech w tym roku zdawało maturę. Pozostali albo ukończyli już studia wyższe, albo przerwali rozpoczęte na innych kierunkach studia na rzecz seminarium. – Takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy – przyznaje ks. dr Jan Adamarczuk, wicerektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, tłumacząc, że zawsze wśród studentów rozpoczynających studia teologiczne o specjalności kapłańskiej przeważali ci, którzy zdawali egzamin dojrzałości w danym roku. Jeden z kleryków pierwszego roku może poszczycić się doktoratem z chemii.
Od 1990 roku pierwszoroczni klerycy swoje studia odbywają w pocysterskim klasztorze w Henrykowie, gdzie mieści się Annus Propedeuticus (łac. rok wstępny) wrocławskiego seminarium.
Seminarium Duchowne we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 roku jako owoc Soboru Trydenckiego. Po wojnie zainaugurowało działalność 8 października 1947. Na pierwszy rok zgłosiło się wówczas 24 kleryków. W okresie powojennym wykształciło i uformowało ponad 1500 księży, pracujących głównie w diecezjach: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej oraz w wielu krajach Europy i poza jej granicami. Ustanowiony w 1990 r. z inicjatywy ówczesnego metropolity kard. Henryka Gulbinowicza Annus Propedeticus jako rok przygotowawczy dla alumnów pierwszego roku był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, a drugą w Europie.
arc