wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cmentarny las pamięci powstanie we Wrocławiu?

Cmentarz komunalny przy ul. Kiełczowskiej będzie większy o ponad 30 hektarów. Trwa zbieranie opinii na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Społecznicy ze Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów i specjaliści apelują, aby w nowej części cmentarza zaplanować powstanie lasu pamięci, w którym także odbywałyby się pochówki.

Reklama

Cmentarz Kiełczowski zostanie powiększony, mimo że dzisiaj są na nim jeszcze wolne miejsca pochówku. Obecnie nekropolia na granicy Wrocławia i gminy Długołęka ma ok. 21 hektarów, według założeń planistów miejski powiększyłaby się o ponad 30 hektarów. Trwa zbieranie opinii do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czas na zgłoszenie uwag mija 28 listopada.

Więcej drzew na kamiennym placu

Przedstawiciele Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów chcą, aby fragment nowej części nekropolii zajął tzw. las pamięci (używa się także określenia: ogród pamięci). W takim miejscu biodegradowalne urny składane są wokół drzew. O pochowanych tam osobach wspominają tabliczki umieszczone przy wejściu na cmentarz lub zawieszone na drzewach.

Na cmentarzu przy ul. Kiełczowskiej jest stosunkowo niewiele wysokich drzew, brakuje też skupisk krzewów. Widok tej przestrzeni: dużych pustych placów wyłożonych kostką i sporych pól z nagrobkami, bez żadnego zacienienia i innej roślinności poza trawą jest przeraźliwie smutny. Zależy nam na uniknięciu błędów, które widzimy w obecnej części cmentarza Kiełczowskiego. Poza tym na tym, by nowa część lepiej odpowiadała na zmieniające się potrzeby społeczne dotyczące chowania zmarłych.Chcielibyśmy, aby w nowej części nekropolii było więcej drzew. Ponadto, aby powstał na tym terenie również las pamięci lub ogród pamięci. To byłoby ogrodzone miejsce pochówku, a zarazem teren zielony, których brakuje w naszej części Wrocławia.
Monika Glińska, Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów

Cmentarne lasy pamięci funkcjonują w wielu krajach na Zachodzie, a w Polsce np. w Poznaniu. W Czechach prochy zmarłych mogą być rozsypane w parkach pamięci, na Islandii w dowolnie wybranym miejscu, byleby w pobliżu nie było ujęcia wody.

W Niemczech, w Austrii i w innych krajach najczęściej lasy pamięci powstają w okolicy ze starodrzewiem. Urny są składane między korzeniami lub wokół drzew. Czasem rodzina wykupuje drzewo i pochowana zostaje pod nim jedna osoba, jest też opcja tańsza i wtedy urn jest więcej. Natomiast w Birmingham urny umieszczane są dnie stawu w publicznym ogrodzie botanicznym. Bliscy składają symbolicznie kwiaty na brzegu zbiornika.
Ewa Domańska, architektka krajobrazu, firma Zielona Metamorfoza

W przypadku Cmentarza Kiełczowskiego musielibyśmy poczekać co najmniej dziesięć lat, aby nowo posadzone drzewa podrosły.

Nowe obyczaje funeralne

Inicjatorzy pomysłu cmentarnego lasu pamięci zwracają uwagę na zmieniające się wśród Polaków obyczaje funeralne.

- Na kremację decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Poza tym taka forma pochówku jest bardziej estetyczna, mniej kosztowna, ogranicza produkcję odpadów – wylicza Monika Glińska. – Miejscy planiści biorą pod uwagę fragment o charakterze parkowym na nowym cmentarzu, lecz jedynie w niewielkiej części i dopiero w kolejnym etapie budowy nowej nekropolii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl