Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids, który powstał w 2009 r. przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Jego głównym organizatorem i pomysłodawcą jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. To autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom i młodzieży swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę i takie podejście doskonale się sprawdza, czego dowodem jest 11 dotychczasowych edycji festiwalu. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Oddajmy głos dzieciom i młodzieży. Chcemy Was usłyszeć”.
fot. Mateusz Bral
– Pandemia spowodowała, że młodych ludzi zamknięto w domach, odseparowano od rówieśników, z którymi trudno było utrzymywać bezpośrednie relacje. Chcemy oddać im głos. Pokazać, że to, co mają do powiedzenia, jest ważne – wyjaśnia Iwona Frydryszak, producentka wykonawcza projektu Brave Kids. – Warsztaty i spotkania mają być okazją do przebywania z rówieśnikami, budowania nowych przyjaźni, ale także do wyrażenia ekspresji artystycznej i wyzwolenia w nich twórczej inwencji. Istota projektu Brave Kids pozostaje bez zmian, bo nasz model pracy jest uniwersalny. Skupiamy się na zapewnieniu młodym ludziom dobrych warunków do twórczego wyrażania siebie, w poczuciu bezpieczeństwa i bez obawy przed oceną – dodaje Iwona Frydryszak.
Znów międzynarodowo
W tym roku udało się powrócić do tradycyjnej formuły festiwalu: do Polski przyjechały dzieci i młodzież z różnych krajów. To ok. 35 osób z Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Argentyny, Czech i Estonii.
– Możliwość spotkania w międzynarodowej grupie niesie ze sobą wiele wartości. Dzieci i młodzież uczą się nie tylko współpracy, ale też poszanowania dla różnych kultur, patrzenia na świat w inny sposób – mówi Iwona Frydryszak.
Podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczki i uczestnicy Brave Kids z zagranicy są goszczeni przez lokalne rodziny, które przyjęły ich do swoich domów, zapewniając nocleg i wyżywienie. – To zaangażowanie wrocławian jest bardzo ważną częścią projektu – wyjaśnia producentka festiwalu. – Wiemy też z doświadczenia, że zaproszenie pod swój dach uczestników Brave Kids niesie ze sobą wiele ciekawych sytuacji i niezapomnianych wspomnień – dodaje.
Artystyczne lato „odważnych dzieci”
Formuła projektu jest rozbudowana i wypełnia w tym roku dwa wakacyjne miesiące. Przez całe lato odbywają się warsztaty artystyczno-pedagogiczne w pięciu polskich miastach – oprócz Wrocławia, także w Rzeszowie, Warszawie, Gdańsku i Wałbrzychu. Równolegle, grupy międzynarodowe biorą też udział w obozie artystycznym w Obornikach Śląskich.
fot. Mateusz Bral
Wszyscy tegoroczni uczestnicy i uczestniczki – łącznie 250 młodych artystów – spotkają się również na Brave Kids pod wrocławskim niebem, wraz z 400 dziecięcymi i młodzieżowymi artystami z całej Polski. Przygotują wspólnie wielką niespodziankę dla wrocławian, którą zaprezentują na placu Wolności w sobotnie popołudnie 28 sierpnia.
Warsztaty happeningowe, fot. Daniel Kiermut
Będzie to wielkoformatowa, animowana instalacja. Właśnie trwają nad nią prace. – To będzie głos młodych ludzi, a jednocześnie ekologiczny manifest. Do rzeźby wykorzystamy plastikowe butelki, które udało nam się zebrać z pomocą wrocławian. Łącznie to 20 worków o pojemności 120 litrów. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie – mówi Agnieszka Ćwieląg, instruktorka artystyczna i koordynatorka warsztatów Brave Kids.
– Po roku przerwy wracamy do tradycyjnej formuły spektakularnego przedstawienia kończącego Brave Kids. Na scenie wystąpi kilkudziesięcioosobowa, międzynarodowa grupa artystów. Na pewno będzie to niepowtarzalne wydarzenie, bo w finale Brave nic dwa razy się nie zdarza. W tym roku zapowiada się niezwykła mieszanka występów cyrkowych, wokalnych, tanecznych i teatralnych. To trzeba zobaczyć – zachęca Iwona Frydryszak. Warto dodać, że cały dochód ze sprzedaży biletów na Wielki Finał zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów podróży uczestników Brave Kids z zagranicy.

Wielki Finał Brave Kids 2021
Dla dzieci Sala Koncertowa Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka
Międzynarodowo będzie również na spektaklu, który wystawią grupy artystyczne z Polski i zagranicy na tradycyjnym Wielkim Finale Brave Kids – 5 września w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów podróży „odważnych dzieci” z zagranicy.
Finał także w wielu miejscach Wrocławia
Zwieńczenie festiwalu przypada na ostatni weekend sierpnia. Podobnie jak w zeszłym roku, będzie to nie tylko happening w centrum Wrocławia, ale też wydarzenia w całym mieście.
– Brave Kids pod wrocławskim niebem to efekt zeszłorocznych działań, gdy szukaliśmy sposobu, by mimo sytuacji epidemicznej Brave Kids się odbył. Wymyślona przez nas nowa formuła, opierająca się na serii lokalnych imprez, spotkała się z wielkim zainteresowaniem – zarówno wśród uczestników, jak i wrocławian. Nie tylko się przyjęła, ale też bardzo poruszała, wywoływała wiele emocji – wyjaśnia Mary Sadowska-Łakomy, producentka Brave Kids pod wrocławskim niebem.
fot. Mateusz Bral
W niedzielę 29 sierpnia młodzież Brave Kids wystąpi na placu przed Przylądkiem Nadziei. Spotkają się tam wszystkie grupy tegorocznej edycji Brave Kids: dzieci i młodzież z kilku miast Polski, tworzące w ramach półkolonii, jak również międzynarodowe grupy pracujące nad Wielkim Finałem Brave Kids we Wrocławiu. Wystawią serię kolorowych, autorskich przedstawień.
– To wyjątkowe wydarzenie, w którym wystąpi ponad 250 osób. Chcemy w ten sposób wspomóc pacjentów w ich codziennej walce o zdrowie i siłę do stawienia czoła chorobie, a także umilić czas spędzany w Klinice. Mamy nadzieję, że uda nam się wywołać uśmiech na ich twarzach – wyjaśnia Iwona Frydryszak.
Po występie uczestnicy wyruszą w energetycznym pochodzie w stronę dziewięciu plenerowych scen we Wrocławiu. W tym roku są to lokalne festiwale na Przedmieściu Oławskim, Szczepinie, Brochowie, Strachocinie, Zakrzowie, Złotnikach, Ołbinie, Dąbiu i w parku Południowym.

Całe Brave Kids dla Przylądka Nadziei
Inny / Spektakl Przylądek Dobrej Nadziei
Warsztaty muralowe
Trwają także warsztaty, podczas których dzieci i młodzież Brave Kids zmienią okolice ulicy Hercena. Autorskie prace ozdobią ściany i bramy na Przedmieściu Oławskim. W warsztatach bierze udział 20 osób w wieku od 10 do 16 lat. Prowadzą je artyści z Polski, Argentyny i Słowenii.
– Uczestnicy biorą pełny udział w całym procesie. Najpierw wspólnie stworzą projekt, a następnie przeniosą go na wybrane ściany i bramy na Przedmieściu Oławskim. To świetna okazja do nauki współpracy, wyrażenia siebie poprzez sztukę, a także do upiększenia okolicy – wyjaśnia Agnieszka Ćwieląg.
Warsztaty muralowe, fot. Daniel Kiermut
Plan Brave Kids 2021:
- półkolonie (Wrocław, Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Wałbrzych) – całe lato
- międzynarodowe obozy artystyczne (Wrocław, Wałbrzych, Oborniki Śląskie) – 15 sierpnia–5 września
- Brave Kids pod wrocławskim niebem – happening (Wrocław, pl. Wolności) – 28 sierpnia
- Brave Kids pod wrocławskim niebem – lokalne festiwale (Przedmieście Oławskie, Szczepin, Brochów, Strachocin, Zakrzów, Złotniki, Ołbin, Dąbie, park Południowy, Przylądek Nadziei) – 29 sierpnia
- Wielki Finał Brave Kids (Sala Koncertowa Radia Wrocław) – 5 września