wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Błędy medyczne

W sądach sprawy o odszkodowanie czy zadośćuczynienie wynikające z błędów lekarskich toczą się latami. Na wydanie decyzji o błędzie medycznym Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych mają 4 miesiące Komisje działają od stycznia 2012 r. Do końca sierpnia do dolnośląskiej Komisji wpłynęło 99 wniosków . W 11 spawach ustalono zdarzenie medyczne czyli stwierdzono błąd w sztuce.

- Pacjenci coraz chętniej zgłaszają się do nas. Mogą uzyskać opinię prawo-medyczną, która może być wykorzystana w postępowaniu sądowym – zaznacza Alicja Haczkowska, przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu.

Komisja rozpatruje tylko sprawy związane z lecznictwem szpitalnym. Dotyczą nieprawidłowego leczenia, infekcji, zakażenia czy śmierci. Co ważne, Komisja nie orzeka o winie lekarza. To może zrobić tylko sąd.

- Zadaniem Komisji jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne – mówi Iwona Butrym, Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z pomocy Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych? Należy wypełnić formularz i przedstawić dokumenty potwierdzające zdarzenie. Mogą to być dokumentacja medyczna czy wypis ze szpitala. Należy też wnieść opłatę w wysokości 200 zł. Na złożenie wniosku pacjent ma rok od momentu, gdy dowiedział się o nieprawidłowościach w leczeniu. Jeżeli zapadnie orzeczenie o zdarzeniu medycznym to szpital w zasadzie ponosi za nie odpowiedzialność. Procedura jest taka – szpital proponuje wysokość odszkodowania i negocjuje.

Złotówka za błąd w sztuce medycznej – niegodziwie niskie stawki nie są rzadkością

Nie ma dolnej stawki odszkodowania. Może to być złotówka lub kilka złotych. Takie propozycje ze strony szpitali lub ich ubezpieczycieli wcale nie należą do rzadkości. Na Dolnym Śląsku było kilka takich ofert. Osoby, które znają kulisy takich rozmów mówią, że przedstawiciele szpitali liczą na to, że zainteresowany nie będzie dochodził swoich roszczeń przed sądem. To długo trwa i kosztuje. Ale jest jeszcze jeden powód.

- Jeżeli szpitale nic nie zaproponują, to Komisja może wydać tytuł wykonawczy na kwotę zaproponowaną przez wnioskodawcę – tłumaczy Alicja Haczkowska. 

Pacjent może przyjąć lub odrzucić propozycje ugody lub zadośćuczynienia. Dotychczas na Dolnym Śląsku została zawarta tylko jedna ugoda. Komisja ustaliła, że doszło do śmierci pacjenta, a odpowiedzialny za to był jeden z wrocławskich szpitali. Wypłacono 150 tys. złotych zadośćuczynienia.

- W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota obejmująca wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie może być wyższa niż sto tysięcy, w przypadku śmierci maksymalna kwota nie może przekraczać trzysta tysięcy złotych – zaznacza Iwona Butrym.

Ministerstwo zdrowia chce usprawnić prace komisji. Proponuje, by ich skład z 16 zwiększyć do 20 osób. Obecnie jedna połowa to przedstawiciele środowisk medycznych, druga to reprezentanci palestry, adwokaci, radcy prawni. Składy orzekające są 4 osobowe.

Termin ustawowy na rozpatrzenie wniosku to 4 miesiące. W ciągu 30 dni szpital musi ustosunkować się do zarzutów. Jeżeli sprawa tego wymaga powoływani są biegli. W sumie termin 4 miesięcy jest trudny do zachowania. Dlatego ministerstwo, w skomplikowanych sprawach, gdzie konieczne jest powołanie biegłych, chce dać pół roku na wydanie orzeczenia o błędzie medycznym.

jr

Tu można dochodzić swoich praw w przypadku nieprawidłowego leczenia

 Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu

Dokumenty można przesłać pocztą na adres: Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu; Plac Powstańców Warszawy 1; 50-153 Wrocław, z dopiskiem : "Wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych" lub złożyć osobiście w siedzibie Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych: pokój 0269, parter Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. Dodatkowa informacja: tel.: 071 340 63 34, fax.:    071 340 63 89, mail:  [email protected]

 Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu

Biuro Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, ul. Kazimierza Wielkiego 45; 50-077 Wrocław; tel. 71 798 80 77, www.dilnet.wroc.pl

 Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział we Wrocławiu

ul. Joannitów 6; 50-525 Wrocław; tel. 71 7979 100; fax 71 7979 325; infolinia 71 194-88; skargi i wnioski – tel. 717979 134, - fax 717979 112.

 Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie

ul. Młynarska 46; 01-171 Warszawa; tel: 22 532 82 50; faks: 22 532 82 30; e-mail: [email protected], www.bpp.gov.pl. Bezpłatna infolinia: 800 190 590 (pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00). Biuro czynne: pn. - pt. w godz. 8.15 - 16.15. Przyjmowanie petentów: pn. - pt. w godz. 9.00 - 15.00. Prawnik biura przyjmuje: pn. - pt. w godz. 9.00 - 15.00

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama