W tej bezpłatnej broszurze przeznaczonej dla uczniów zapisanych do wrocławskich szkół znajdują się najważniejsze informacje na temat systemu edukacji i wskazówki pozwalające odnaleźć się w polskiej szkole. Jest tu np. słowniczek przydatnych szkolnych pojęć i przykładowe wzory pism do komunikacji rodzica z nauczycielami i dyrekcją, takie jak zgoda na uczestnictwo w dodatkowych zajęciach czy usprawiedliwienie nieobecności.
Co roku aktualizujemy pakiet, po to, aby uczniowie i opiekunowie mieli dostęp do najświeższych informacji dotyczących zasad funkcjonowania w polskim systemie edukacji.Maria Adamiec z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS
– W publikacji zawarliśmy informacje nie tylko o ścieżce edukacji, organizacji roku szkolnego, czyli egzaminach i przerwach od nauki. Staraliśmy się też przybliżyć: czym jest świetlica szkolna, apel, strój galowy, co trzeba przynieść jako strój na wf., a także czym jest dziennik elektroniczny – dodaje.
W tym roku, publikacja została uaktualniona też o informacje na temat asystentów międzykulturowych w szkołach i Standardów Ochrony Małoletnich.
Poradnik powstał we współpracy z Departamentem Edukacji UMW. Przygotowany jest w językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Można go pobrać ze strony Zespołu Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, w zakładce Publikacje. Publikacje w wersji papierowej są dostępne we wrocławskich szkołach i w Przejściu Dialogu WCRS (Przejście Świdnickie, ul. Świdnicka 19) w godz. 9-17 od pon. do pt. i 10-16 w sob.