– Jesteśmy 41 lat po podpisaniu porozumień sierpniowych i powstaniu NSZZ „Solidarność”, mamy wolny kraj i niezależne związki zawodowe, ale wciąż jest szereg niegodziwości i wyzysku. To nas skłania do dalszej walki o godność człowieka – mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu i dodaje, że organizatorom zależy, by rocznicę powstania „Solidarności” obchodzić rodzinnie, z przyjaciółmi i znajomymi. Dlatego w programie obchodów są pikniki i koncerty.
Tam rodziła się wrocławska „Solidarność”
Większość spotkań zaplanowano na placu przy Centrum Historii Zajezdnia, które powstało na terenie legendarnej Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. To miejsce, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność".
To waśnie na skwerze przed Zajezdnią, gdzie jest tablica upamiętniająca wydarzenia z lat 80., w 29 sierpnia związkowcy i przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty. Wspominali oni członków "Solidarności" oraz idee jakie propagowali związkowcy.
Uroczystość składania kwiatów pod tablicą "Solidarności" przy ul. Grabiszyńskiej 184, fot. www.wroclaw.pl
– Pamiętajmy o postulatach sierpniowych i ruchu zbudowanym na ważnych wartościach, tj. : niezależność, samorządność, wolność i pluralizm. Te wartości są dla nas bardzo ważne – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Członkom "Solidarności" i obecnym na uroczystości gościom podziękował też Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu .
– Można się ładnie różnić, ale też ładnie wspólnie świętować. Pamiętajmy, że nienawiść niszczy – mówił Kazimierz Kimso. – Powinniśmy być bardziej autentyczni, a nie tylko na pokaz – dodał w swoim przemówieniu.
Poczty sztandarowe na uroczystości składania kwiatów pod tablicą "Solidarności" przy ul. Grabiszyńskiej 184, fot. www.wroclaw.pl
Również 29 sierpnia, o godz. 17.00, w Centrum Historii Zajezdnia, w ramach uroczystości, odbędzie się koncert wROCK for Freedom „Złote Lata Polskiego Rocka”.

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych we Wrocławiu
Spotkania Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Flagi na autobusach i tramwajach
O historii sprzed 41 lat przypominają flagi Wrocławia i „Solidarności” na autobusach i tramwajach. W 1980 r. w MPK, od 26 sierpnia do 1 września, trwał strajk.
Flagi na pojazdach MPK będą do 1 września, źródło: www.solidarność.wroc.pl
„Ogórek” już na chodzie
O rocznicy sierpniowych wydarzeń z 1980 r. przypomina wyremontowany i prezentowany 26 sierpnia 2021 r. słynny autobus MPK „Ogórek”. To w tego typie autobusie Tomasz Surowiec rozpoczął strajk w 1980 roku w Zajezdni MPK przy ulicy Grabiszyńskiej.
Pomalowany i wyremontowany Jelcz jest już na chodzie, fot. Joanna Leja
wROCK for Freedom
Tradycyjnie już ostatni weekend wakacji we Wrocławiu zarezerwowany jest na koncerty z cyklu „wROCK for Freedom – Legendy Rocka”. W tym roku w Zajezdni, 28 sierpnia o godz. 19.00 zagra zespół Kult. 29 sierpnia, o 17:00 koncert „Złote Lata Polskiego Rocka”.

Kult plenerowy koncert w Centrum Historii Zajezdnia
Koncert / Rock Centrum Historii Zajezdnia
Pogram obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych we Wrocławiu
29.08.2021 r.
- 10:00 złożenie kwiatów na grobach śp. Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu
- 12:00 Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przy Al. Pracy 26
- 13:30 złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności przy ul. Grabiszyńskiej 184
- prezentacja odrestaurowanego historycznego autobusu jelcz 043, tzw. „ogórka”
- spotkanie uczestników uroczystości na terenie Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
- 17:00 koncert wROCK for Freedom „Złote Lata Polskiego Rocka” – Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
31.08.2021 r.
- 12:00 otwarcie wystawy z okazji rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Klubie Muzyki i Literatury, Wrocław, pl. Kościuszki 10
- 17:30 projekcja filmu Belgrad solidarny z „Solidarnością” (55 minut, 2020, scenariusz i reżyseria: Grzegorz Czerniak i Mateusz Sokulski), po projekcji dyskusja z udziałem bohaterów filmu (Dragomir Olujić i Gordan Jovanović), Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław, ul. Piłsudskiego 64a