Pracownia Nowotworów Głowy i Szyi działa przy Poliklinice Stomatologicznej w Woskowym Szpitalu przy ul. Weigla od maja br. Powstała z inicjatywy lekarzy, którzy zauważyli, że zbyt wielu pacjentów zgłasza się w bardzo zaawansowanym stadium choroby, a wówczas leczenie często wymaga już inwazyjnych metod chirurgicznych.
Pracownia Nowotworów Głowy i Szyi. Kiedy zgłaszać się do pracowni
Lekarze, którzy przyjmują w pracowni, zajmują się nowotworami głowy i szyi. To bardzo szeroki i różnorodny obszar, obejmuje: jamę ustną, uszy, nos, oczy i krtań. Nowotwory tych obszarów mają różne symptomy:
- zmiany skórne, czyli narośla i przebarwienia;
- zaburzenia w zakresie zmysłów wzroku, węchu i smaku;
- usztywnienie języka;
- chrypka niezwiązana z przeziębieniem;
- trudności w przełykaniu;
- szczękościsk;
- zniekształcenie twarzy;
- uczucie obecności czegoś w krtani;
- problemy z mówieniem;
- wycieki z ucha, oczu (obfite łzawienie).
Do poradni można zgłosić się bez skierowania i bez karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielona karta DiLO). Wystarczy umówić się na wizytę, dzwoniąc pod nr tel. 887 473 227. Rejestracja czynna jest codziennie, poza dniami wolnymi od pracy, w godz. 8.00–14.00.
Wojskowy Szpital: 100 operacji z rozpoznaniem nowotworu złośliwego w okolicach głowy i szyi
Rocznie w Wojskowym Szpitalu przy ul. Weigla – jak mówiła dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, w audycji w Radio Wrocław – wykonuje się ok. 100 operacji z rozpoznaniem nowotworu złośliwego w okolicach głowy i szyi. W skali Polski rocznie bez pacjentów neurologicznych na nowotwór tych okolic rozpoznaje się około 4,5 tys. osób.
Obecnie lekarze widzą spadek zachorowań na raka krtani i wzrost na raka jamy ustnej. Wciąż znaczną część pacjentów stanowią palacze. Ale oprócz dymu przyczyną zachorowania mogą być nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów, niedopasowane protezy oraz długotrwałe kaleczenie ostrymi zębami śluzówki.
W ramach profilaktyki lekarze zalecają:
- rezygnację z tytuniu i alkoholu,
- regularne przeglądy stomatologiczne,
- regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich.
Profilaktyka onkologiczna głowy i szyi to w dużej mierze monitorowanie stanów przedrakowych takich jak leukoplakia czy brodawczaki. To także monitorowanie pacjentów po uprzednim leczeniu onkologicznym, ponieważ u 30 procent z nich, w ciągu kilku lat, powstanie kolejne ognisko raka.dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi