4. W Wojskowym Szpitalu działa Pracownia Nowotworów Głowy i Szyi. Przyjmują bez skierowania
Mężczyzna ubrany w biały fartuch siedzi przed dużym monitorem, dłonią sięga po myszkę. Na zdjęciu: dr n. med. Szczepan Barnaś, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w nowej Pracowni Nowotworów Głowy i Szyi 4. Woskowy Szpital Kliniczny

W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym powstała pracownia dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Pracownia przyjmuje bez skierowania i bez karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.

Pracownia Nowotworów Głowy i Szyi działa przy Poliklinice Stomatologicznej w Woskowym Szpitalu przy ul. Weigla od maja br. Powstała z inicjatywy lekarzy, którzy zauważyli, że zbyt wielu pacjentów zgłasza się w bardzo zaawansowanym stadium choroby, a wówczas leczenie często wymaga już inwazyjnych metod chirurgicznych.

Pracownia Nowotworów Głowy i Szyi. Kiedy zgłaszać się do pracowni

Lekarze, którzy przyjmują w pracowni, zajmują się nowotworami głowy i szyi. To bardzo szeroki i różnorodny obszar, obejmuje: jamę ustną, uszy, nos, oczy i krtań. Nowotwory tych obszarów mają różne symptomy:

• zmiany skórne, czyli narośla i przebarwienia;
  • zaburzenia w zakresie zmysłów wzroku, węchu i smaku;
  • usztywnienie języka;
  • chrypka niezwiązana z przeziębieniem;
  • trudności w przełykaniu;
  • szczękościsk;
  • zniekształcenie twarzy;
  • uczucie obecności czegoś w krtani;
  • problemy z mówieniem;
  • wycieki z ucha, oczu (obfite łzawienie).

Do poradni można zgłosić się bez skierowania i bez karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielona karta DiLO). Wystarczy umówić się na wizytę, dzwoniąc pod nr tel. 887 473 227. Rejestracja czynna jest codziennie, poza dniami wolnymi od pracy, w godz. 8.00–14.00.

Wojskowy Szpital: 100 operacji z rozpoznaniem nowotworu złośliwego w okolicach głowy i szyi

Rocznie w Wojskowym Szpitalu przy ul. Weigla – jak mówiła dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, w audycji w Radio Wrocław – wykonuje się ok. 100 operacji z rozpoznaniem nowotworu złośliwego w okolicach głowy i szyi. W skali Polski rocznie bez pacjentów neurologicznych na nowotwór tych okolic rozpoznaje się około 4,5 tys. osób.

Obecnie lekarze widzą spadek zachorowań na raka krtani i wzrost na raka jamy ustnej. Wciąż znaczną część pacjentów stanowią palacze. Ale oprócz dymu przyczyną zachorowania mogą być nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów, niedopasowane protezy oraz długotrwałe kaleczenie ostrymi zębami śluzówki.

W ramach profilaktyki lekarze zalecają:

• rezygnację z tytuniu i alkoholu,
  • regularne przeglądy stomatologiczne,
  • regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich.

Profilaktyka onkologiczna głowy i szyi to w dużej mierze monitorowanie stanów przedrakowych takich jak leukoplakia czy brodawczaki. To także monitorowanie pacjentów po uprzednim leczeniu onkologicznym, ponieważ u 30 procent z nich, w ciągu kilku lat, powstanie kolejne ognisko raka.