Cheongju miastem partnerskim Wrocławia - radni dali zielone światło

Wrocław zyska nowe miasto partnerskie, jest nim koreańskie Cheongju. Radni dzisiaj jednomyślnie wyrazili poparcie dla tej współpracy. Odpowiednia umowa w tej sprawie ma zostać podpisana latem. 

  • Cheongju – podobnie jak Wrocław – jest ważnym ośrodkiem akademickim. Uczy się tam około 60 tys. studentów. fot.culturecity-niigata.com


Starania dążące do nawiązania współpracy rozpoczęły się już w listopadzie minionego roku. Zawarto już wtedy porozumienie, które obejmuje wiele ważnych sfer życia i gospodarki. Dziś miejscy radni zadecydowali, że Wrocław rozpocznie współpracę z nowym miastem.

Cheongju - ważny ośrodek akademicki

Cheongju jest stolicą prowincji Chungcheong Północny w Korei Południowej. Miasto dynamicznie rozwija się gospodarczo (w 2016 roku odnotowało wzrost PKB na poziomie 5,7%). Dodatkowo to miejscowość z dobrze rozwiniętym przemysłem, na którego terenie działalność prowadzi ok. 60 tys. firm działających w takich dziedzinach jak: przemysł farmaceutyczny, smart IT, biotechnologie, transport, maszyneria, materiały i części oraz nowe technologie w energetyce. Na terenie Cheongju działają firmy pracujące nad innowacyjnymi technologiami, należą do nich m.in.: SK Group, Samsung SDI oraz LG (Chemical, Electronics, Innotek). Nowy partner Wrocławia jest ważnym ośrodkiem akademickim. Liczy ok. 60 tys. studentów, posiada 9 uczelni wyższych, w tym 3 uniwersytety publiczne. Miasto ma dostęp do nowoczesnej infrastruktury naukowej i laboratoryjnej.

Warto wspomnieć, że Cheongju, podobnie jak Wrocław, dba o rozwój kultury. Organizuje odbywający się co roku Jikji Korea International Festival, który odwiedza regularnie ok. 41 tys. turystów z kraju i zagranicy. Kolejnym ważnym wydarzeniem kulturalnym jest Cheongju Craft Biennale, przyciąga on ok. 30 tys. artystów z 60 krajów oraz średnio 350 tys. uczestników.

Współpraca Wrocławia z Cheongju

W kontekście współpracy szczególnie istotny wydaje się rozwój LG Chem w Biskupicach Podgórnych, strategicznego partnera w aglomeracji wrocławskiej. 
Zakres współpracy z Wrocławiem będzie obejmować gospodarkę, edukację, kulturę oraz wymiany społeczne, promocję turystyki, wspieranie programów wymian studenckich, konferencji i projektów naukowych. Miasta mają się również wspierać na płaszczyźnie dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie zarządzania miastem i korzystania z nowych technologii.

Cheongju będzie 17. miastem partnerskim Wrocławia. To ważny partner, również ze względu na to, że we Wrocławiu obecnie żyje ok. 5 tys. Koreańczyków.Zgłoś uwagę