wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Światowy Dzień Krwiodawcy można oddać życiodajny lek

O Rh-, B Rh-, takie grupy krwi są najbardziej potrzebne w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Centrum apeluje o oddawanie tego życiodajnego leku. Krew można oddać także w niedzielę 14 czerwca, w Światowy Dzień Krwiodawcy, w Parafii p.w. Świętej Rodziny przy ul. Monte Cassino 68 we Wrocławiu. Rejestracja dawców w godz. 9.00-13.00.

Reklama

Akcja poboru krwi w Światowy Dzień Krwiodawcy 

Potrzebna krew grup ujemnych

Tylko 15% społeczeństwa polskiego posiada grupę ujemną, a tylko 6% ludzi w Polsce posiada krew grupy O RhD-(ujemny), która w nagłych wypadkach może być przetoczona każdemu pacjentowi, dlatego tak ważne jest, abyśmy posiadali wyższe zapasy krwi O RhD-(ujemny).

Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a chorzy nie mają ferii - choroba nie wybiera czasu i codziennie krew i jej składniki ratują zdrowie i życie. Jedynie drugi człowiek - Krwiodawca - daje szansę na walkę z krwotokiem, niedokrwistością, wykonie zabiegu operacyjnego z dużą utratą krwi.

Dlaczego krwiodawcy potrzebni są codziennie? Dlatego, że nie można długo magazynować najważniejszych składników krwi, tj. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni. Dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców. 

Jak przygotować się do oddawania krwi?

  1. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty.
  2. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
  3. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi także wypić dużo płynów oraz zjeść lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów.
  4. Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet kilku osób. Oddanie 450 ml krwi pełnej pozwala na preparatykę 1 jednostki krwinek czerwonych, które mogą być  przetoczone jednemu pacjentowi, płytek krwi dla drugiego pacjenta i osocza, które może być potrzebne dla trzeciego pacjenta.

W ten sposób jeden krwiodawca może pomóc 3 chorym, za co z góry dziękujemy w imieniu swoim a przede wszystkim pacjentów, którym oddawana honorowo krew ratuje zdrowie i życie.

Gdzie się zgłosić?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9  zaprasza mieszkańców Wrocławia do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30  do 12.00, do  Terenowych Oddziałów w Głogowie, Legnicy i Lubinie, a także na akcje wyjazdowe (harmonogram dostępny na stronie www.rckik.wroclaw.pl).

Stany krwi są codziennie aktualizowane na stronie RCKIK: www.rckik.wroclaw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl