Centrum Krwiodawstwa apeluje o krew

A Rh+, B Rh+,B Rh-, O Rh+ oraz O Rh-. Takich grup krwi brakuje najbardziej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Lekarze apelują o oddawanie tego życiodajnego leku. Krwiobus będzie się pojawiał w najbliższych dniach we Wrocławiu i w regionie. Zobaczcie, gdzie można oddać krew.


Oddaj krew na koniec wakacji

Kończą się wakacje, wszyscy zaczynamy myśleć o powrocie do pracy, szkoły, ale pacjenci w szpitalach marzą jedynie o powrocie do swoich domów i bliskich. Pomóżmy wszystkim, którzy czekają na powrót do zdrowia. Wystarczy godzina, w tym kilka minut na oddawanie krwi, żeby uratować komuś życie.

Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a chorzy nie mają ferii, choroba nie wybiera czasu, a do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek - Krwiodawca - daje szanse w wielu przypadkach za wyzdrowienie lub życie – mówią w Centrum Krwiodawstwa.

Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców. 

Kto może oddać krew?

Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-(60) 65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów.

Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na naszej stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka.

Gdzie się zgłosić?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9  zaprasza mieszkańców Wrocławia do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30  do 12.00. 

Krwiobus we Wrocławiu i w regionie

Krew można także oddać w mobilnym punkcie poboru. W najbliższych dniach Krwiobus pojawi się na pl. Solnym, pod Sky Tower i przy Dworcu Głównym PKP.

  1. 23.08 (czwartek) PLAC SOLNY, Rejestracja 12.00-16.30
  2. 24.08 (piątek) TWARDOGÓRA RYNEK, Rejestracja 9.00-12.00
  3. 25.08 (sobota) DOBRZYKOWICE FESTYN, Rejestracja 14.00-18.00
  4. 25.08 (sobota) GŁOGÓW PRZYSTAŃ MALINA Rejestracja 14.00-18.00
  5. 26.08 (niedziela)MOCZYDLNICA KLASZTORNA Rejestracja 12.00-16.00
  6. 27.08 (poniedziałek) SKY TOWER Rejestracja 9.00-13.00
  7. 29.08 (środa) DWORZEC GŁÓWNY PKP Rejestracja 9.00-13.00

Jest duże zapotrzebowanie na krew z dolnośląskich szpitali i klinik.

W tej chwili najbardziej potrzebna jest krew grupy A Rh+, B Rh+,

B Rh-, O Rh+ oraz O Rh-. Stany krwi są codziennie aktualizowane na stronie RCKIK: www.rckik.wroclaw.pl

Zgłoś uwagę