wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Legnicka 33 – inwestycja naprzeciwko dawnego schornu
Wizualizacja Legnicka 33 źródło: inwestor
Wizualizacja Legnicka 33

10 pięter, blisko 240 mieszkań a na parterze sklepy – naprzeciwko bunkra przy pl. Strzegomskim powstaje Legnicka 33. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2020 r. Dokładnie w tym miejscu, przed 1945 r. stały tam czynszowe kamienice.

Reklama

Legnicka 33 to nowy projekt Vantage Development. U zbiegu ulic Poznańskiej i Legnickiej powstaje budynek z 10 kondygnacjami nadziemnymi, w których będzie 239 mieszkań. Ich metraże oscylują w granicach od 39 mkw. do 99 mkw.

Wizualizacja, źródło: inwestor

Na parterze budynku od strony ul. Legnickiej będzie 10 lokali usługowych o metrażach od 52 mkw. do 197 mkw. To miejsce dla sklepów spożywczych, aptek czy restauracji. Do dyspozycji mieszkańców będzie dwupoziomowy parking podziemny z 222 miejscami postojowymi oraz naziemne miejsca postojowe. Odbiory lokali planowane są na koniec IV kwartału 2020 r.

Pl. Strzegomski, źródło: inwestor

Inwestor dodaje, że lokalizacja Legnickiej 33 tworzy idealne warunki do dochodowego najmu mieszkania. Niedaleko inwestycji znajduje się wrocławska Zachodnia Oś Biznesu, która docelowo ma zatrudniać 40 000 pracowników, oraz prywatne uczelnie wyższe (WSB i DSW).

Przed wojną – czynszowe kamienice

Projekt budynku jest autorstwa pracowni 3XA. Architekci podkreślają, że inspiracją dla projektu była dawna zabudowa.

– Przed wojną był to fragment gęstej, śródmiejskiej zabudowy w formie kamienic o różnorodnych elewacjach. Postanowiliśmy nawiązać do nich i stworzyć projekt, który będzie współczesną interpretacją dawnej architektury, dopasowaną do obecnych warunków urbanistycznych – mówi Maciej Kowaluk, architekt z pracowni 3XA.

Kościół św. Pawła od strony placu Strzegomskiego. Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia. Po prawej stronie powstaje obecnie Legnicka 33

Tam, gdzie DOLMED, był kościół św. Pawła

W latach 20. XX wieku powstała przy ul. Legnickiej modernistyczna zabudowa, będąca częścią wielkich osiedli mieszkaniowych Szczepina i Popowic.

– Dziś, spacerując wśród blokowisk przy ul. Legnickiej, bardzo trudno wyobrazić sobie, że do 1945 r. było to jedno z największych skupisk zabudowy czynszowej we Wrocławiu – zaznacza Maciej Łagiewski.

W roku 1913 przy obecnym placu Strzegomskim ukończono budowę ewangelickiego kościoła pw. św. Pawła wraz z parafialnym centrum społeczno-kulturalnym. Masywna i wysoka wieża kościoła, zwieńczona dwoma neorenesansowymi hełmami dominowała nad zachodnią częścią Wrocławia. Obecnie jest tam, powstały w 1977 r., budynek Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED.

Rok 1943, plac Strzegomski, dawniej Striegauer Platz. Źródło: esski/fotopolska.eu

W 1942 r. przy placu Strzegomskim stanął okrągły schron przeciwlotniczy projektu Richarda Konwiarza. Od 2 września 2011 r. schron jest siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław.

Zobacz, jak zmieniła się ul. Legnicka

Reprezentacyjna brama miejska, żeliwny most Królewski, potężne kościoły, fabryki, okazałe kamienice i zielone promenady. Z tego wszystkiego do dziś ocalały pojedyncze domy. Zapraszamy w podróż w czasie na Przedmieście Mikołajskie i odkrycie miejsca takiego, jakie było kiedyś. W XIX w. było to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl