wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Historie Sukcesów
  4. InnoEnergy inwestuje we wrocławski startup Wheelme
Od prawej strony: Mateusz Młodawski (Wheelme), Krzysztof Maciążek (Wheelme), Damian Kwaśniak (Wheelme), Michał Bajda (przedstawiciel InnoEnergy) Źródło: Wheelme
Od prawej strony: Mateusz Młodawski (Wheelme), Krzysztof Maciążek (Wheelme), Damian Kwaśniak (Wheelme), Michał Bajda (przedstawiciel InnoEnergy)

Pomysł wrocławskiego startupu na biznes to aplikacja Wheelme. Dzięki niej, na ekranie, można zobaczyć oferty wynajmu pojazdów na minuty i nie ma konieczności przełączania się pomiędzy systemami poszczególnych marek. We wrocławski startup Wheelme zainwestował właśnie Fundusz InnoEnergy.

Reklama

Rynek sharing economy w Polsce stale rośnie i pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają zachęcić do współdzielenia. Idea ta ma już zastosowanie chociażby w rezerwacji miejsc noclegowych (Airbnb) czy krótkodystansowych podróżach autem (Blablacar). W miastach coraz popularniejszy jest – wynajem pojazdów na minuty, czyli carsharing.

W Polsce funkcjonuje obecnie 12 firm, które zajmują się carsharingiem – liczba ta wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Na rynku pojawia się coraz więcej przewoźników oferujących wynajem rowerów, hulajnóg czy skuterów elektrycznych.

Rosnąca popularność tego rynku jest bazą do powstawania nowych rozwiązań, które poprawią jakość usług i zwiększą komfort ich konsumentów. Jednym z takich narzędzi jest aplikacja Wheelme, która na jednej mapie pokazuje wszystkie pojazdy na minuty dostępne w wybranym mieście. Idea powstała na bazie doświadczeń założycieli firmy, którzy sami korzystają z tego typu środków transportu.

– Jako użytkownicy pojazdów na minuty, zaczęliśmy zauważać pewną niedogodność. Jeśli ktoś, tak jak my, korzysta z ofert wielu przewoźników, aby sprawdzić dostępne pojazdy, musi przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Brakowało jednego miejsca, gdzie szybko i sprawnie można porównać ofertę wielu przewoźników. Wtedy właśnie pojawił się pomysł na Wheelme – mówi Mateusz Młodawski, jeden z pomysłodawców startupu.

Twórcy aplikacji Wheelme dodają, że ma to być narzędzie, które pokaże ludziom, że nie trzeba mieć samochodu na własność, żeby szybko i komfortowo dostać się w jakieś miejsce. Wrocławianie chcą promować formy poruszania się po mieście, które ograniczają ilość spalin, zmniejszają liczbę zużywanych zasobów i redukują poziom hałasu.

Wrocław wśród liderów transportowego sharingu

Wheelme ruszyło w grudniu 2018 r. Aplikacja umożliwia m.in. sprawdzenie najbliżej zaparkowanych pojazdów, filtrowanie ich po marce, sprawdzenie cen, odległości oraz nawigację do wybranego miejsca.

Na polskim rynku tego typu aplikacji jest już kilka, niektóre zawierają także dane obejmujące komunikację miejską.

Na początku br. informowaliśmy, że transport-sharing we Wrocławiu jest coraz bardziej popularny. Niemal 1,8 tys. pojazdów do wypożyczenia. To piąta pod względem wielkości sieć w Polsce, jednak z największym, bo aż 46-proc. udziałem pojazdów elektrycznych, wynika z raportu DataArt „Transport-sharing w Polsce”.

źródło: Wheelme

– Z Wheelme oszczędzamy czas na znalezienie odpowiedniego środka transportu, a tym samym podróż staje się krótsza. Chcemy być najlepszą platformą agregacji pojazdów współdzielonych w Polsce. Pracujemy nad integracją z operatorami pojazdów na minuty, tak by oni zyskali nowych klientów, a nasi użytkownicy możliwość wypożyczania pojazdów bezpośrednio z Wheelme – dodaje Mateusz Młodawski.

InnoEnergy i Wheelme

Założyciele Wheelme swój pomysł pokazali światu na konferencji Wolves Summit, która łączy reprezentantów startupów technologicznych, korporacje, fundusze inwestycyjne oraz inwestorów prywatnych. Formuła konferencji opiera się głównie o networking.

To właśnie podczas takiej sesji InnoEnergy zainteresowało się wrocławskim startupem. InnoEnergy jest funduszem inwestującym w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart. Poprzez swoją wiedzę, finansowanie i sieć kontaktów wspiera komercjalizację produktów i ich wprowadzenie na rynki międzynarodowe. Na swoim koncie ma już ponad 400 takich produktów i przeszło 300 obsługiwanych startupów.

– Jesteśmy obecni w 40 krajach, gdzie współpracujemy z ponad 400 partnerami, koncernami przemysłowymi, ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku około 400 mln zł w rozwiązania zwiększające konkurencyjność naszej gospodarki dzięki technologiom czystszym, lepszym i sprawniejszym – wylicza Sebastian Siuchta, zarządzający portfelem inwestycyjnym InnoEnergy Central Europe.

InnoEnergy w ciągu siedmiu lat działalności zainwestowało w projekty o łącznej wartości 8 mld zł.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Wheelme, ponieważ aplikacja świetnie wpisuje się w ideę “humanising energy transition”, wspiera zwiększenie stopnia korzystania z aglomeracyjnych systemów mobilności, w tym rozwiązań problemu ostatniej mili, a także promuje ekologiczny styl życia – zaznacza Sebastian Siuchta.

Szybszy rozwój Wheelme

Przedstawiciele startupu nie podają kwoty jaką zainwestował Fundusz InnoEnergy. Zaznaczają jednak, że dzięki podjętej współpracy liczą na szybszy rozwój aplikacji oraz dostarczaniu użytkownikom nowych funkcjonalności.

Mateusz Młodawski zaznacza, że to, co zrobili w rok, teraz mogą zrobić kilkukrotnie szybciej.  – Przede wszystkim możemy skoncentrować się na pozyskaniu partnerów biznesowych oraz umożliwieniu naszym użytkownikom wypożyczania pojazdów na minuty bezpośrednio z Wheelme. Udowodniliśmy też, że nasz produkt jest interesujący, nie tylko z perspektywy użytkownika, ale również z biznesowego punktu widzenia – wyjaśnia.

Carsharingu czy prywatne auto?

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego – Polska zajmuje szóste miejsce w Europie w rankingu najbardziej zmotoryzowanych społeczeństw. W samej Warszawie na tysiąc mieszkańców przypada 715 samochodów. To ponad dwa razy więcej niż w Berlinie. Ale to się może zmienić wśród młodych ludzi – aż 60 proc. z nich deklaruje, że nie ma potrzeby posiadania auta na własność. 1 pojazd w carsharingu jest w stanie zastąpić 12 prywatnych samochodów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl