wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wyspa Słodowa 7 zmienia się w Concordię Design [ZDJĘCIA]
Concordia Design wrzesień 2019 r. M. Lulko
Concordia Design wrzesień 2019 r.

Koncerty i wystawy, a do tego przeszklony taras na dachu, jedna z większych w Polsce zielonych ścian, restauracje i coworkingowy hub z miejscem do pracy dla 400 osób – tak zmienia się dawna kamienica Wyspa Słodowa 7 w Concordię Design. Inwestor, wykonawcy i architekci pokazali budynek ostatni raz przed otwarciem, które zaplanowano na marzec 2020 r. Wcześniej, bo w listopadzie 2019 r. zakończą się prace budowlane. Koszt, trwającej półtora roku inwestycji to 35 mln zł.

Reklama

Z kamienicy wybudowanej w 1845 r. przy ul. Wyspa Słodowa 7 zostały tylko ściany szczytowe. Wchodząc do budynku od strony mostu Młyńskiego nie zobaczymy już klatki schodowej, kolejnych pięter i mieszkań – jest duży, otwarty hol sięgający czwartej kondygnacji (na zdjęciu poniżej). To będzie miejsce, spotkań, wystaw i koncertów.

Otwarta, przeszklona przestrzeń z widokiem na wyspę jest też z drugiej strony budynku, tam znajdzie się część gastronomiczna. W środku obiektu, zaplanowano pomieszczenia dla coworkingu i samodzielnych biur, w sumie miejsca wystarczy dla ok. 400 osób.

Concordia Design - hol sięgający czwartej kondygnacji, wrzesień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

Ewa Voelkel-Krokowicz, inwestorka Concordii Hub zaznacza, że równolegle z pracami architektonicznymi już trwają przygotowania do przyszłorocznego programu wydarzeń w Concordii Design.

– Naszym celem jest utrzymanie dotychczasowego, otwartego dla mieszkańców, charakteru Wyspy Słodowej, dlatego naturalna będzie współpraca z działającymi w mieście festiwalami, stowarzyszeniami i wydarzeniami kulturalnymi. Prowadzimy rozmowy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty czy Przeglądem Sztuki Survival i z innymi organizatorami. Będziemy też współpracować z Departamentem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz.

Concordia Design, wrzesień 2019 r., fot. M. Lulko

Budynek na kilkuset palach

W grunt wiercono kilkaset pali o długości 6 i 9 m. We wrześniu br. zakończono roboty żelbetowe, kończy się szklenie budynku, montaż instalacji i budowa dachu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się montaż urządzeń w pomieszczeniach technicznych oraz wind. Na 3 i 4 piętrze będą biura dla małych startupów.

– To nie będzie miejsce dla dużych korporacji, a dla małych startupów, które dopiero zaczynają. Tu będzie można m.in. wynająć biurko na dobę lub tydzień. To miejsce dla młodych przedsiębiorców, którzy mają jeszcze bardzo ograniczone możliwości. Concordia Hub zapewni im doradztwo i opiekę. Ceny będą preferencyjne, oparte o dofinansowanie i granty związane z inkubacją młodych przedsiębiorstw – Maciej Jonczyk, architekt Q2 Studio z Wrocławia.

Concordia Design, wrzesień 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

Zachowano zabytkową elewację

Przed wojną na całej Wsypie Słodowej była zabudowa mieszkalna. Po wojnie została tylko jedna kamienica z oficyną, Wyspa Słodowa 7. W skali budynku, który jest teraz, dawna budowla zajmuje około 40 proc. Zachowana została zabytkowa elewacja kamienicy i oficyny z oknami.

Concordia, styczeń 2019 r., fot. M. Lulko

– Jak budowaliśmy płytę fundamentową pod nową część, to odkopywaliśmy zabytkowe fundamenty, które były archiwizowane przez archeologów – dodaje  Artur Szacht.

Concordia Design, wrzesień 2019 r., fot. M. Lulko

Na dachu, na wysokości ok. 20 m, będzie ogólnodostępny taras widokowy. Obecnie montowane są szyby, które osłonią od wiatru. Na tarasie powstanie jedna z większych w Polsce zielonych ścian.

Inwestycja za 35 mln zł

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy ruszyły pod koniec sierpnia 2018 r. W styczniu br. informowaliśmy o zakończeniu prac archeologicznych i rozbiórkowych w kamienicy. Otwarcie Concordii zaplanowano na marzec 2020 r. Wcześniej, bo w listopadzie 2019 r. zakończą się prace budowlane, kolejne 4 miesiące to prace wykończeniowe.

Concordia Design, wrzesień 2019 r., fot. M. Lulko

– Ta budowa to wielkie wyzwanie. Mega skomplikowany budynek. Architekci postawili nas przed nie lada zadaniem. Konserwator wymagał pozostawienia zabytkowej elewacji. A to się wiązało z tym, że wszystkie rozbiórki w środku były robione ręcznie, nie mogliśmy wprowadzić ciężkiego sprzętu – zaznacza Artur Szacht, dyr. inwestycyjny Pro Design, właściciela Concordii Design.

Inwestycję Concordia Design prowadzi spółka Pro Design właściciel Concordii Design – centrum designu w Poznaniu. Koncepcję architektoniczną budynku Concordii obejmującą rewitalizację zabytkowej kamienicy na Wyspie Słodowej 7 i jej rozbudowę o nową część przygotowało holenderskie biuro MVRDV. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio i z udziałem generalnego wykonawcy firmy Demiurg.

Czytaj także: Wyspa Słodowa 7. Gmina sprzedała kamienicę za 9,5 mln zł. 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl