Badaj się i bądź zdrów – NFZ finansuje bilans 40+

Masz 40 lat lub więcej? Wystarczy, że wypełnisz ankietę w internecie lub przez telefon i uzyskasz e-skierowanie na odpowiednie dla ciebie badania. Bezpłatne, bo na NFZ. Dowiesz się też, z jakich programów profilaktycznych możesz skorzystać. Pilotażowy projekt ma potrwać do końca roku.

  • Pilotażowy projekt ma potrwać do końca roku, fot. FREEPIK

    Pilotażowy projekt ma potrwać do końca roku, fot. FREEPIK


Program Profilaktyka 40 Plus to pomysł Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdy, komu 40 lat już minęło jak jeden dzień, może sobie zrobić bilans zdrowia, korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego. Trzeba tylko dostać e-skierowanie. Jak tego dokonać? Wypełniając ankietę. Dostępna jest w internecie po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta lub pod numerem infolinii: 22 735 39 53.

Ankieta dla 40+

Ankieta Profilaktyki 40 PLUS dla osób w wieku 40-64 lat zawiera pytania dotyczące: masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, ryzyka chorób układu krwionośnego, aktywności fizycznej, sposobu odżywania się, picia alkoholu, palenia tytoniu, ryzyka chorób onkologicznych.

Czasem należy wybrać z listy jedną odpowiedź lub zaznaczyć wiele odpowiedzi, np. wymienić przebyte choroby. Warto mieć pod ręką ostatnie wyniki badań. Jeżeli nie będziesz znał odpowiedzi na jakieś pytanie, możesz je pominąć. Jednak udzielenie jak najpełniejszych odpowiedzi pozwoli na dokładniejszą ocenę czynników ryzyka i dopasowanie badań laboratoryjnych. Niektóre odpowiedzi będą prowadziły do dodatkowych, doprecyzowujących, pytań.

Ankieta dla 65+

Ankieta dla osób, które skończyły 65 lat i więcej, jest krótsza, a wybierać należy między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania. Dotyczą one np. tego, czy w ciągu ostatniego roku miałeś badania ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru, czy prowadzisz aktywny tryb życia, palisz papierosy, leczysz się z powodu chorób tarczycy czy u twojego rodzeństwa lub dzieci występuje nadwaga itd.

Wypełnianie ankiety można przerwać w dowolnym miejscu. Wystarczy wówczas kliknąć „Zapamiętaj odpowiedzi i wyjdź”. Po ponownym zalogowaniu można wrócić do wypełniania ankiety.

Jeśli na koniec sekcji pytań dotyczących twojego zdrowia klikniesz „Dalej”, zobaczysz porady zdrowotne dla siebie. Na koniec należy zatwierdzić wybrane dla ciebie badania laboratoryjne. Otrzymasz wówczas e-skierowanie. Nie musisz go drukować, dostaniesz informację o nim na podany przez ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta numer telefonu lub e-mail.

Znajdź laboratorium

Aby skorzystać z badań zaleconych w ramach programu, wystarczy, że się zgłosisz do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Listę laboratoriów znajdziesz tutaj lub sprawdzisz na infolinii: 22 735 39 53. E-skierowanie na badania będzie dostępne w systemie po dwóch dniach roboczych.

Jeśli wypełnisz ankietę 12 sierpnia, zobaczysz je na twoim IKP 16 sierpnia. Jedna osoba może tylko raz skorzystać z e-skierowania. W programie przewidziany jest oddzielny pakiet diagnostyczny dla kobiet, oddzielny dla mężczyzn, a także wspólny.Zgłoś uwagę