Można już się kąpać w nowym miejscu przy ul. Królewieckiej

Od soboty 30 maja przy tzw. stawie królewieckim (ul. Królewiecka) zostało otwarte nowe miejsce do kąpieli. Sprawdzili je już nawet pierwsi plażowicze. Do dyspozycji wypoczywających jest piaszczysta plaża, ławeczki, miejsca na grilla i toalety. Podczas relaksu nad wodą o bezpieczeństwo bdają ratownicy wodni.  

  • Miejsce do kąpieli przy ul. Królewieckiej; mat. UMW

    Miejsce do kąpieli przy ul. Królewieckiej; mat. UMW


– Chcemy zapewnić wrocławianom bezpieczne i bezpłatne korzystanie z miejsca, które do tej pory nie było przygotowane do takich celów – mówi Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji wrocławskiego magistratu. 

Dlatego oczyszczono nabrzeża zbiornika oraz uporządkowano i ogrodzono teren. Przygotowano miejsca postojowe i miejsca na grilla. Plaża ma wymiary ok. 80 na 20 metrów i aby ją stworzyć, potrzebne było 3 tysiące ton piasku. – Dodatkowo powstało zaplecze sanitarno-szatniowe oraz  przygotowano przeszkolony personel – ratowników, ochronę – którzy będą wyposażeni w niezbędny sprzęt ratunkowy. Miejsce jest wyposażone także  w wieże ratownicze, pojemniki na odpady i elementy małej architektury. – W okolicach ulicy Narzędziowej wygrodzono grillowisko postawiono ławki i kosze na śmieci – wymienia Piotr Mazur.

Miejsce do kąpieli przy ul. Królewieckiej jest pierwszą taką propozycją we Wrocławiu na zaadaptowanie miejsc, gdzie wrocławianie kąpią się latem mimo zakazów. – Mamy listę wszystkich takich akwenów i jeśli pomysł z Królewiecką się sprawdzi przystąpimy do prac nad kolejnymi – podkreśla Mazur. – Mimo dużego zainteresowania takim miejscem w latach ubiegłych, niektórych może zniechęcić regulamin czy obecność ochrony, ale to wszystko jest konieczne ze względów bezpieczeństwa.Koszty przygotowania miejsca to ok. 100 tys. zł. Koszty eksploatacyjne to 40-50 tys. zł za miesiąc w sezonie letnim, czyli maksymalnie 150 tys. zł w całym sezonie.

Wśród lokalizacji, które mają być nowymi miejscami do kąpieli we Wrocławiu, wymieniane są m.in. akweny przy ul. Żmigrodzkiej, Przybyły (boczna Granicznej) czy na Pawłowicach.

We Wrocławiu działają 4 kąpieliska sezonowe: Glinianki i Morskie Oko, zorganizowane na zbiornikach naturalnych, oraz baseny Kłokoczyce i Orbita. Oprócz tego mieszkańcy mogą korzystać z 8 basenów w szkołach podstawowych (ul. Bobrza SP-3, Wieczysta SP-17, Poznańska SP-18, Obornicka SP-50, Ścinawska SP-46, Trwała SSP-72, Zemska ZSP-1, Brücknera ZS-14), których dyrektorzy mogą je wynajmować oraz oczywiście z Aquaparku (gdzie aktualnie budowany jest basen zewnętrzny). Dodatkowo jest jeszcze 10 innych basenów, prowadzonych przez: AWF, basen Klubu Środowiskowego AZS, Centrum Basenowo-Sportowe REDECO przy Rogowskiej i REDECO przy ul. Strzegomskiej; Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych, pływalnia kryta Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocławskie Centrum SPA Sp. z o.o., basen przy hotelu Wrocław, basen w hotelu Quality System.Zgłoś uwagę