Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Co robić, kiedy doświadczam przemocy?
- Co to jest plan bezpieczeństwa?
- Co powinien zawierać plan bezpieczeństwa?
- Jakie są moje uprawnienia, kiedy jestem osobą pokrzywdzoną przemocą?
- Gdzie uzyskam pomoc, kiedy doświadczam przemocy?
- Ośrodki interwencyjne
- Co się będzie działo, kiedy zgłoszę występowanie przemocy?
- Gdy jestem osobą pokrzywdzoną przemocą powinnam zwrócić się z wnioskiem o rozpoczęcie procedury „Niebieskie Karty” i wyrazić na to zgodę?
Co robić, kiedy doświadczam przemocy?
- Poinformuj o sytuacji, w jakiej jesteś, przedstawiciela instytucji (policjant, pracownik socjalny, przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagog szkolny, lekarz) lub kogoś bliskiego (rodzina, przyjaciel).
- Zgłoś się do instytucji realizującej działania w zakresie przeciwdziałania przemocy (Komisariat Policji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, szkoła, przychodnia, szpital).
- Możesz się również zgłosić do instytucji lub organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.
- W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do ośrodka interwencyjnego udzielającego schronienia osobom pokrzywdzonym przemocą.
- Przygotuj swój plan bezpieczeństwa.
Co to jest plan bezpieczeństwa?
Plan bezpieczeństwa jest to plan postępowania osoby pokrzywdzonej przemocą w przypadku zagrożenia kolejnym atakiem przemocy. Dzięki przygotowaniu się i opracowaniu planu osoba ta wie jak się zachować w sytuacji zagrożenia przemocą.
Co powinien zawierać plan bezpieczeństwa?
- Listę telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy. Osoba pokrzywdzona przemocą powinna mieć ją przy sobie.
- Numery telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy zapisane w telefonie komórkowym.
- Listę placówek, w których osoba pokrzywdzona przemocą może uzyskać pomoc.
- Poinformowanie bliskich o swojej sytuacji i ustalenie, że w razie zagrożenia zaalarmują Policję.
- Ustalenie z sąsiadami, znajomymi specyficzny sygnał, dźwięk, który powiadomi ich, że osoba pokrzywdzona przemocą potrzebuje pomocy.
- Przygotowanie najpotrzebniejszych dokumentów (lub ich kopii) oraz najważniejszych rzeczy. Przechowanie przygotowanych rzeczy w miejscu, z którego w razie potrzeby będzie je można szybko zabrać.
- Przygotowanie m.in. takich rzeczy jak: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, pieniądze, karty płatnicze, telefon komórkowy, klucze do mieszkania, samochodu, pracy, lekarstwa, recepty, legitymacja ubezpieczeniowa, świadectwa szkolne i świadectwa pracy, książeczki zdrowia dzieci, notes z adresami i numerami telefonów, akty urodzenia dzieci i akt zawarcia małżeństwa, ubrania dla siebie i dzieci, bielizna, najpotrzebniejsze środki higieny osobistej.
Jakie są moje uprawnienia, kiedy jestem osobą pokrzywdzoną przemocą?
Uprawnieniem osoby pokrzywdzonej przemocą jest:
- poradnictwo specjalistyczne: psychologiczne, prawne, socjalne,
- bezpłatne schronienie,
- pomoc medyczna,
- bezpłatne zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej, które ma obowiązek wydać np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
- wniosek o zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zakazanie kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną przemocą oraz zakazie przebywania w miejscach, w których osoba doznająca przemocy często przebywa (szkoła, miejsce pracy).
Gdzie uzyskam pomoc, kiedy doświadczam przemocy?
- 112 – telefon alarmowy – zawsze dzwoń, kiedy jesteś świadkiem eskalacji przemocy. To bardzo ważne, by właśnie w tym momencie odpowiednie służby podjęły interwencję.
- Komisariaty Policji.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (od poniedziałku do piątku, w godz. od 07.30 do 15.30)
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07.30 do 15.30)
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - 800 120 002
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – fundacja Dajemy dzieciom siłę 116 111
Ośrodki interwencyjne
-
Ośrodek Interwencji Kryzysowej:
Rydygiera 45 a, Wrocław,
tel. 71 796 40 85
e-mail: stop.przemocy[at]mops.wroclaw.pl
-
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia:
Gen. T. Bora-Komorowskiego 31, Wrocław,
tel. 71 736 06 82
e-mail: aksonwroc[at]wp.pl
-
Ośrodek Interwencji Kryzysowej AKSON:
Gliniana 28/30, Wrocław
tel. 71 352 94 03
e-mail: owiik[at]wp.pl
Więcej kontaktów: http://zi.mops.wroclaw.pl/zglos-przemoc-i-otrzymaj-pomoc/
Co się będzie działo, kiedy zgłoszę występowanie przemocy?
Po otrzymaniu informacji o występowaniu przemocy domowej bądź o podejrzeniu jej występowania odpowiednie służby podejmą niezbędne działania. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej zobowiązane do tego służby podejmują tę interwencję w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” (więcej: http://zi.mops.wroclaw.pl/procedura-niebieskie-karty/).
Gdy jestem osobą pokrzywdzoną przemocą powinnam zwrócić się z wnioskiem o rozpoczęcie procedury „Niebieskie Karty” i wyrazić na to zgodę?
Nie. Procedurę „Niebieskie Karty” wszczyna się bez zgody osoby dotkniętej przemocą i osoby stosującej przemoc w sytuacji powzięcia przez przedstawiciela uprawnionego podmiotu podejrzenia, że w rodzinie występuje przemoc.