wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Badaczka z EIT+: Nauka się opłaca

Olga Malinkiewicz, młoda fizyczka związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, znalazła się w gronie jedenastu Ambasadorów Nauki, którzy biorą udział w kampanii promocyjnej „Zawód naukowiec”.

Reklama

Organizatorem kampanii jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zaangażowano do niej jedenaścioro naukowców młodego i średniego pokolenia, którzy wystąpili w spocie promującym akcję. Jej celem jest nakłonienie uzdolnionych studentów do wyboru drogi naukowca. – W Unii Europejskiej potrzebnych jest milion naukowców. Chcemy przekonać młodych ludzi, że ta ścieżka kariery jest ciekawa i że się opłaca – wyjaśniają organizatorzy.

Bohaterowie filmu z pasją opowiadają o swoich osiągnięciach, marzeniach i planach. Często padają określenia: wolność, radość, przygoda, spełnienie marzeń, pasja. Niektórzy wspominają, że życie uczonego nie oznacza niedostatku, na badania jest coraz więcej pieniędzy.

Dla Moniki A. Koperskiej, chemiczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji FameLab, nauka „jest jedynym sposobem na pokonanie lęku przed światem. Boimy się tego, czego nie rozumiemy”. Wśród Ambasadorów są: lekarz weterynarii, astronom, fizyk, małżeństwo archeologów, antropolożka, biotechnolog. Wrocławskie instytucje badawcze reprezentuje Olga Malinkiewicz, fizyczka, związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Młoda uczona po studiach na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła doktorat na Uniwersytecie w Walencji. Skupiła się na badaniu właściwości perowskitów, które mogą być wykorzystane do budowy nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Malinkiewicz opracowała metodę nanoszenia warstwy perowskitu na dowolne podłoże. To konkurencyjne rozwiązanie dla tradycyjnych krzemowych ogniw.

Za swoje opracowanie odebrała nagrodę naukową Komisji Europejskiej. Pomysł opatentowała, przygotowała także plan jego komercyjnego wykorzystania. Dlatego m.in. założyła firmę Saule Technologies, która zadomowiła się w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w kampusie na Praczach Odrzańskich. – Nauka pozwala na rozwijanie skrzydeł. To najlepszy zawód na świecie – akcentuje.

Kilka dni temu w kampusie oddano nowy gmach, w którym znajdzie się także laboratorium Olgi Malinkiewicz. Fizyczka przygotowuje się do udziału w dużym kongresie naukowym dotyczącym nowych technologii. Pod koniec listopada w Bostonie przedstawi pomysł na nowy typ ogniw fotowoltaicznych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl