wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zostań „kumplem” studenta z zagranicy! UWr szuka chętnych do programu
Zostań „kumplem” studenta z zagranicy! UWr szuka chętnych do programu

Do zadań uczestnika programu należy towarzyszenie obcokrajowcom, którzy wybrali Wrocławia na miejsce do studiowania. Buddy-System (buddy – kumpel) jest popularnym na świecie systemem wzajemnego wsparcia.

Reklama

Przedsięwzięcie pilotują Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i uniwersyteckie Biuro Współpracy Międzynarodowej. – W jego dwóch dotychczasowych edycjach wzięło udział już 651 osób, niektórzy zgłosili się do Buddy-System po raz trzeci – mówi Aleksandra Kabala, koordynatorka przedsięwzięcia.

W ramach różnego typu programów wymiany co roku po wiedzę na Uniwersytet Wrocławski przyjeżdża grubo ponad tysiąc osób.  „Odnalezienie się w nowym kraju i nowej społeczności jest wymagające. Dlatego wraz z nowym rokiem akademickim 2020/2021, na Uniwersytecie Wrocławskim rusza kolejny raz program buddy system” – piszą organizatorzy.

Aleksandra Kabala: – Na początku semestru każdemu aplikującemu studentowi z wymiany przydzielany jest lokalny „mentor”. Nie zawsze jest to osoba z Polski – na Uniwersytecie Wrocławskim mamy dużą społeczność studentów zagranicznych, którzy uczą się stacjonarnie.

Co jest w zestawie zadań takiego „mentora”? Przywitanie na lotnisku, pomoc w zakupach, w kupnie telefonu z polskim numerem, załatwienie formalności na poczcie albo w urzędzie, pomoc w poznaniu systemu komunikacji miejskiej. Oraz pokazanie uroków życia w stolicy Dolnego Śląska.

Ucz się języka w praktyce

Co się zyskuje? Po pierwsze, to praktyczna lekcja języka obcego, po drugie, nowa znajomość z innej części świata, po trzecie, możliwość spojrzenia na swoje miasto z perspektywy osoby reprezentującej inną kulturę.

– Dobieranie do siebie par mentor-buddy odbywa się na podstawie formularza, w którym pytamy między innymi o zainteresowania, sposoby spędzania wolnego czasu, kierunek studiów czy języki, w których aplikant mówi. To pozwala nam dopasować do siebie osoby jak najdokładniej – wyjaśnia koordynatorka programu. – Dotąd w programie gościliśmy studentów z łącznie 45 krajów.

Jedynym wymaganiem do udziału w programie jest znajomość angielskiego na poziomie przynajmniej podstawowym. Znajomość innych języków nie jest wymagana.

Aby przystąpić do Buddy-System, należy wypełnić formularz na stronie UWr.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl