wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Za ile śpi student

Szacuje się, że co roku do Wrocławia przyjeżdża około 50 tys. osób wynajmujących lokum do spania. Najmniejsze pieniądze kosztuje wynajęcie pokoju w domu studenckim. Ceny są zróżnicowane w zależności od uczelni i liczbie osób zamieszkujących w jednym pokoju. Najmniej, bo tylko 290 zł miesięcznie zapłacą studenci Uniwersytetu Ekonomicznego za miejsce w pokoju trzyosobowym. Na pokój jednoosobowy trzeba już wydać 560 zł.

Nieco drożej śpią studenci Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia przygotowała dla nich 2475 miejsc w cenie od 310 zł za pokój trzyosobowy do 570 zł za jedynkę.

Jeszcze więcej funduszy na pokój muszą przeznaczyć słuchacze Uniwersytetu Wrocławskiego. Czekało na nich 2100 miejsc w cenie od 378 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym do 792 zł dla chcących zamieszkać samotnie w „Kredce” i „Ołówku”. Ponieważ w tych domach studenckich miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje 450 zł są to najdroższe akademiki we Wrocławiu.

Uczelnie jednak zakończyły już rekrutację i kto się nie załapał, ten musi szukać stancji „na mieście”. Nie oznacza to jednak, że zapłaci więcej. Wszystko zależy jednak od rodzaju wynajmowanego lokum, jego odległości od uczelni i centrum miasta oraz standardu.

Jednym ze sposób na zdobycie noclegu jest wynajęcie pokoju w zwykłym mieszkaniu. Wtedy student ma dostęp do kuchni i łazienki, ale z przyjmowaniem gości mogą już być problemy. Tego rodzaju noclegi to cena od 400 do około 500 zł miesięcznie.

O wiele większym powodzeniem cieszą się stancje z osobnym wejściem, osobną kuchnią i łazienką. Studenci czują się w nich swobodniej, nawet jeśli właściciele ograniczają wizyty znajomych. Wynajmujący coraz częściej pytają o dostęp do pralki. Kuchenka mikrofalowa też jest atutem przy wynajmowaniu. Ceny za takie mieszkanie przy domku jednorodzinnym może kosztować nawet 500 zł od osoby.

Nieco droższe są kawalerki w blokach. Wyceniane są na co najmniej 1100-1200 zł, ale oprócz tego trzeba płacić za eksploatację. Średnio to koszt 150-200 zł w zależności od dostępu do Internetu. Zresztą, bez dostępu do Sieci trudno wynająć lokum studentowi. W kawalerce przeważnie zamieszkują dwie osoby, więc żak płaci około 700 zł.

W ofertach dla studentów pojawiają się dobrze wyposażone mieszkania dwu i trzypokojowe w cenie nawet grubo powyżej 2 tys zł.. Są to jednak oferty skierowane do kilku studentów. Żak za możliwość zamieszkania w mieszkaniu studenckim z reguły płaci około 500 zł, ale w warunkach w których trudno o intymność.

Oferty w starym budownictwie, z meblami pamiętającymi czasy Gierka i z wyraźną tęsknotą za malarzem nie cieszą się już dużym wzięciem nawet mimo niskiej ceny. Znacznie łatwiej można wynająć lokum w nowszym budownictwie z dobrym wyposażaniem.

Piotr Rabiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl