Prof. Eske Willerslev to wybitny naukowiec, który w swojej pracy badawczej koncentruje się na analizie starożytnego DNA, w tym DNA środowiskowego oraz procesach degradacji materiału genetycznego. Kieruje Centrum Starożytnej Genomiki Środowiskowej (CAEG) na Uniwersytecie w Kopenhadze, współpracuje także z Uniwersytetem w Cambridge i Uniwersytetem w Bremie.
Zespół prof. Willersleva jako pierwszy na świecie przeanalizował starożytny ludzki genom. Dziś badania jego grupy przyczyniają się m.in. do lepszego rozumienia adaptacji genetycznych człowieka, migracji ludności, a także opracowania strategii dla zrównoważonego rolnictwa w dobie zmian klimatycznych.
Pierwszy starożytny genom ludzki opublikowaliśmy w 2010 roku. Od tego czasu opublikowano już tysiące takich genomów, a ich badania fundamentalnie zmieniły nasze spojrzenie na historię ludzkości.prof. Eske Willerslev
Podczas wykładu poznamy najnowsze odkrycia w dziedzinie starożytnej genomiki – od Europy i Azji po obie Ameryki i Australię. Dowiemy się również, jak przeszłość zapisana w DNA może pomóc nam zrozumieć teraźniejszość i lepiej przygotować się na przyszłość.
Zapisy na wykład prof. Eske Willerslev na PWr
Wykład odbędzie się 9 kwietnia 2025 r. o godz. 13.15 w Auli Politechniki Wrocławskiej (Wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud A1). Wstęp jest wolny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie Organizatora.
Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę Wrocławską wraz z wrocławskim oddziałem Academii Europaea. Odbywa się w ramach cyklu Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe, którego celem jest popularyzacja wiedzy naukowej wśród szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych.