wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Visiting Professors: światowej sławy numizmatycy dr HAIM GITLER i dr MARCUS PETER. 10.10.2018, Ossolineum.
Visiting Professors: światowej sławy numizmatycy dr HAIM GITLER i dr MARCUS PETER. 10.10.2018, Ossolineum.

W starożytności monety były podstawową formą "środków masowego przekazu" i stanowiły mediumkomunikacji władzy miejskich, dynastycznych lub religijnych. Wizerunki monetarne rzucają światło na społeczności, którym służyły. Znaleziska monet są świadectwem ich obiegu na danym terenie i wydarzeń historycznych, a same monety – zmieniających się wpływów kulturowych. Dwa wykłady w ramach VistingProfessors, będą okazją do zapoznania się z bogatą symboliką dawnych monet i odkrytymi ostatnio skarbami.

Reklama

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

zaprasza na otwarte wykłady naukowe,

w ramach programu Visiting Professors,

finansowane ze środków Gminy Wrocław z funduszu Scientiae Wratislavienses

Sala Konferencyjna, Stara Plebania, Ossolineum (pl. Nankiera 17)

10 października 2018 (środa)

 

W starożytności monety były podstawową formą "środków masowego przekazu" i stanowiły mediumkomunikacji władzy miejskich, dynastycznych lub religijnych. Wizerunki monetarne rzucają światło na społeczności, którym służyły. Jednocześnie znaleziska monet są świadectwem ich obiegu na danym terenie i wydarzeń historycznych, a same monety – zmieniających się wpływów kulturowych. Dwa wykłady w ramach Visting Professors, będą okazją do zapoznania się z bogatą symboliką dawnych monet i odkrytymi ostatnio skarbami.

godz. 12:00

dr HAIM GITLER

Iconographic Fusion in the Late Persian and Early Hellenistic Periods in Palestine

- Some Chronological Aspects

Przenikanie się ikonografii późnego okresu panowania perskiego i wczesnego okresu hellenistycznego w Palestynie – wybrane aspekty chronologiczne

Rodzime mennictwo Palestyny można podzielić na cztery główne strefy geograficzne: Filistia poczynając od lat 450-440 przed Chr., a następnie w IV w. przed Chr. Juda, Samaria i Edom. Wykład będzie dotyczył monet filistyńskich. Wyobrażenia na tych monetach miały bogaty, lokalny, społeczno-polityczny program wizualny. Monety stanowiły trwałe i bezpośrednie formy komunikacji i odzwierciedlały ówczesne mody, obce wpływy (greckie, anatolijskie, fenickie, perskie, egipskie), wydarzenia historyczne. Obowiązujące teorie dotyczące datowania emisji monet filistyńskich i chronologii ich obiegu na terenie Palestyny zostaną poddane krytyce na podstawie kontekstu archeologicznego i składu czterech różnych skarbów monet, zarówno publikowanych, jak i nieznanych dotąd w literaturze.

godz. 13:30

dr MARCUS PETER

The use of Roman coinage in the light of new hoards

Użytkowanie monet rzymskich w świetle nowo odkrytych skarbów monet

 

Dwa duże skarby monet rzymskich zostały odkryte w Szwajcarii w kolejnych latach 2014 I 2015. Każdy z nich zawierał ponad cztery tysiące monet i oba zostały ukryte w końcu III w. po Chr. Choć podobne skarby odkrywane wcześniej były (i wciąż są) interpretowane jako świadectwo najazdów barbarzyńskich lub innych, równie dramatycznych wydarzeń, skład nowych znalezisk sugeruje inne wytłumaczenie.

Prowadzenie: dr Adam Degler, Ossolineum

Wykłady odbędą się w języku angielskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl