wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci ratownictwa medycznego w ramach obowiązkowych zajęć otrzymają zaświadczenie KPP

W ramach zajęć i bezpłatnie studenci pierwszego roku ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Medycznym zyskają zaświadczenie ukończenia kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i tytuł ratownika. W planach jest rozszerzenie komercyjnej oferty również dla osób spoza uczelni.

Reklama

Od tego semestru studenci, którzy rozpoczęli studia na kierunku ratownictwo medyczne, w ramach obowiązkowych zajęć będą mogli uzyskać zaświadczenie ukończenia kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). I to bezpłatnie.

Uniwersytet Medyczny to jedyna na Dolnym Śląsku uczelnia, która nie będzie pobierała od swoich studentów opłat za przyznanie certyfikatu KPP
dr Paweł Gawłowski, kierownik merytoryczny kursu

Do tej pory choć kwalifikowana pierwsza pomoc była obowiązkowym przedmiotem, to uczelnia nie mogła wystawiać zaświadczeń. Decyzją wojewody dolnośląskiego zatwierdzono program kursu i dopisano uczelnię do rejestru podmiotów certyfikujących w zakresie KPP.

Uniwersytet planuje stopniową komercjalizację kursu KPP

W przyszłym semestrze Uniwersytet Medyczny planuje rozszerzyć ofertę dla wszystkich, którzy chcą recertyfikować uprawnienia KPP. A należy to robić co trzy lata, ponieważ po tym czasie certyfikat traci ważność. W programie oprócz egzaminu będą 1- lub 2-dniowe szkolenie przypominające.

W kolejnych latach na kurs KPP będzie mógł zapisać się każdy chętny.

Co to jest kurs KPP i jakie daje uprawnienia?

Na Dolnym Śląsku jest ok. 30 podmiotów mających prawo przyznawać zaświadczenia KPP. Kosztuje on ok. 1000 zł.

Kurs KPP może zrobić każda osoba dorosła. Jest on jednak obowiązkowy dla części pracowników służb mundurowych i jednostek ratowniczych, ratowników górskich i wodnych. Kurs KPP daje uprawnienia udzielania pomocy, np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z podażą tlenu, opatrywanie ran, segregacji osób poszkodowanych w zdarzeniach masowych czy udzielania wsparcie psychicznego poszkodowanym.

Chcemy, aby nasi studenci mieli wyższe kwalifikacje już na starcie ich drogi zawodowej, a nawet jeszcze w trakcie edukacji
dr Paweł Gawłowski

Dzięki certyfikatowi KPP studenci będą mogli zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze przed uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Kierownikiem merytorycznym kursu został dr Paweł Gawłowski z Pracowni Innowacyjnej Edukacji Medycznej działającej w Centrum Symulacji Medycznej UMW. Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej – mgr Aleksander Mickiewicz z Zakładu Ratownictwa Medycznego. Całość kształcenia odbywać się będzie na Wydziale Nauk o Zdrowiu, którym kieruje dr hab. Anna Kołcz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl