wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trwają obchody Święta wrocławskiej nauki

Tradycyjnie obchody święta wrocławskiej nauki otwierają msza święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Profesorów Lwowskich. W lipcu 1941 roku Niemcy zatrzymali kilkudziesięciu pracowników naukowych lwowskich uczelni i członków ich rodzin oraz gości, którzy u nich przebywali. Rozstrzelano ich na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod wrocławskich pomnikiem złożyli m.in. prezydent Wrocławia, rektorzy wrocławskich szkół wyższych, studenci i uczniowie, przedstawiciele samorządu wjewództwa dolnośląskiego.

Kwiaty złożono także pod tablicą pamięci przy więzieniu przy ul. Kleczkowskiej, gdzie w czasie II wojny trafili naukowcy uczelni Krakowa i Lwowa.

Święto Wrocławskiej Nauki obchodzone jest w rocznicę pierwszego polskiego wykładu w powojennym Wrocławiu. Prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił go przed studentami Politechniki.

We wtorek, 15 listopada o godz. 16.00 w Oratorium Marianum odbędzie się otwarte Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, które uświetni koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego. Nagrodę KRUWiO im. prof. Józefa Dudka odbierze w tym roku prof. Jerzy Monkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Odrębne gale przygotowują największe uczelnie Wrocławia. Kulminacyjnym punktem święta wrocławskiej nauki na Politechnice Wrocławskiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Leszczyńskiemu z amerykańskiego Jackson State University. Uczony zajmuje się badaniami w zakresie m.in. natury wiązań chemicznych, powierzchni energii potencjalnej, chemii powierzchni i atmosfery. Od wielu lat współpracuje z chemikami z Politechniki Wrocławskiej.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim, 15 listopada o godz. 11.00 w Oratorium Marianum, tytułem doktora honoris causa zostanie wyróżniony prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, wybitny historyk, specjalista w dziedzinie historii Żydów polskich. Natomiast tegorocznymi laureatami nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej są w tym roku: prof. Norman Davies, pisarz, historyk, autor wielu prac dotyczących historii Wrocławia, Polski i Europy, oraz prof. Norbert Conrads, znawca dziejów Śląska, autor m.in. monografii poświęconej Oratorium Marianum.

Przed rokiem wrocławskie środowisko naukowe wspólnie świętowało 70-lecie tamtego wykładu. W tym roku swoje jubileusze organizują poszczególne uczelnie, z których część wyodrębniła się z Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W październiku 70-lecie świętowała Akademia Wychowania Fizycznego.

W poniedziałek, 14 listopada 65-lecie uczelni obchodził Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia powstała w 1951 roku w wyniku połączenia uniwersyteckich wydziałów: Medycyny Weterynaryjnej i Rolnictwa oraz nowo powstałych wydziałów: Melioracji Rolnych i Zootechniki.

Podczas poniedziałkowej akademii honorowym doktoratem Uniwersytetu Przyrodniczego zostanie wyróżniony prof. Zygmunt Litwińczuk, specjalista z zakresu hodowli zwierząt, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Na cały rok 2016 rozplanowano wydarzenia rocznicowe na Akademii Sztuk Pięknych, to w większości wystawy prac wykładowców uczelni i artystów z nią związanych.

Ilustarcja z komiksu Tomasza Brody przygotowanego z okazji 70-lecia Akademii Sztuk PIęknych

Na grudzień zapowiadana jest premiera komiksu zatytułowanego „Coś pan zmalował, czyli wrocławska ASP według Tomasz Brody”. Artysta zapowiadał na stronie internetowej uczelni: „Koleżanki i koledzy, podglądanie Was to moja ulubiona rozrywka. Studiuję Wasze twarze i wydobywam z nich ekstrakt twórczego jestestwa. Notuję rozmowy i wyłapuję ich głęboko ukryte sensy. Będzie też o studentach, pracowniach i egzaminach, o edukacji plastycznej w Polsce, od przedszkolaka do magistra sztuki: przypomnimy sobie domową produkcję kleju, plastelinę, masę papierową i stemple z ziemniaka – pisze Tomasz Broda i dodaje: – Będą nasz Mojżesz, Jan Matejko i towarzysz Gomułka, ale przede wszystkim będziecie Wy, Koleżanki i Koledzy. Już ja Wam takie karykatury odstawię, że Was rodzona matka nie pozna!”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl