wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Święto Uniwersytetu Ekonomicznego

Władze Uniwersytetu Ekonomicznego nie odżegnują się od wrocławskiej tradycji, według której najważniejszym momentem dla odradzającego się po II wojnie życia akademickiego był wykład prof. Kazimierza Idaszewskiego wygłoszony 15 listopada 1945 r. dla garstki studentów politechniki. Jednak mit założycielski Uniwersytetu Ekonomicznego sięga 3 lutego 1947 r. i wykładu inaugurującym działalność prywatnej Wyższej Szkoły Handlowej, z którym wystąpił prof. Wincenty Styś. Niedługo potem uczelnia została przekształcona w uczelnię publiczną.

Więcej o historii UE TUTAJ.

Dzisiaj na Uniwersytecie Ekonomicznym (na wydziałach we Wrocławiu i w Jeleniej Górze) kształci się 14 tys. osób.  To liczący się ośrodek badań w dziedzinie nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, jedna z największych szkół ekonomicznych w kraju, aktywny partner w międzynarodowych kontaktach naukowych i dydaktycznych.

Strategia uczelni to warunek rozwoju

Podczas uroczystości jubileuszowych zorganizowanych 8 marca w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego UE rektor uczelni prof. Andrzej Kaleta podsumował pierwszy etap wprowadzania strategii rozwoju Uniwersytetu. Dokument został przyjęty do realizacji dwa lata temu. Prof. Kaleta kilka razy zwracał uwagę na jego znaczenie. – Słabość zarządzania strategicznego oznacza dryf instytucji, dryf uczelni. Na to nie możemy sobie pozwolić – akcentował rektor UE.

Strategia wyznacza sześć podstawowych warunków rozwoju.

Pierwszy dotyczy młodych talentów. Pod tym hasłem kryje się program kształcenia i przyciągania nowych pracowników naukowych, a w efekcie odmładzania kadry. – Od nowych pracowników oczekujemy nie tylko sprawności dydaktycznej, ale i aktywności naukowej – mówił prof. Andrzej Kaleta.

Rektor UE zwracała uwagę na potrzebę zintensyfikowania starań o granty naukowe oraz prac nad publikacjami. Na uczelni powstał system wsparcia dla naukowców, którzy zabiegają o fundusze zewnętrzne. Rozbudowany został system ocen pracowników naukowych oraz ich nagradzania.

Ważnym elementem strategii jest umiędzynarodowienie oferty. Większy nacisk kładziony jest na nowoczesną ofertę kształcenia. Prof. Kaleta dużo uwagi zwrócił na nowatorski model zindywidualizowanego kształcenia wybranych studentów. – Elitarny, biznesowy model studiów obudowany jest opieką tutora, pracownika naukowego, oraz mentora, na ogół przedstawiciela biznesu. Mam nadzieję, że ten projekt będzie się nadal rozwijał – mówił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Hołd dla przyjaciela, honory dla pracowników

Wzruszającym akordem uroczystości było wspomnienie zmarłych pracowników UE oraz osób związanych z wrocławską uczelnią. Prof. Bogusław Fiedor przywołał postać i dokonania prof. Jochena Schumanna. Niemiecki uczony, wykładowca i rektor uniwersytetu w Munster zmarł w lutym w wieku 88 lat. Przez ponad 40 lat wspierał wrocławską uczelnię ekonomiczną oraz jej pracowników i studentów, organizował staże, promował publikacje. Został wyróżniony honorowym doktoratem Uniwersytetu Ekonomicznego. – Był przyjacielem naszej uczelni. Należał do tych osób ze społeczności naukowej, które miały największy wkład w internacjonalizację nauk ekonomicznych – mówił prof. Bogusław Fiedor.

Podczas czwartkowej uroczystości liczna grupa pracowników odebrała odznaczenia państwowe oraz nagrody i wyróżnienia uczelniane.

Lista wyróżnionych pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego TUTAJ

Ostatnim punktem spotkania był wykład Tomasza Szpikowskiego zatytułowany „Industry 4.0 – wyzwania i szanse dla polskich uczelni”. To absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, współtworca Work Service, a dzisiaj prezes Bergman Engineering Sp. z o.o.

Tomasz Szpikowski jest jednym z ambasadorów wrocławskich uczelni - uczestników projektu Pokolenie W. To wspólne przedsięwzięcie miasta Wrocławia i 10 uczelni. Więcej o projekcie TUTAJ

Uroczystość uświetnił recital chóru Ars Cantandi.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl