wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Święto Nauki Wrocławskiej  
Święto Nauki Wrocławskiej   

Jak co roku, 15 listopada, wrocławskie środowisko akademickie obchodzić będzie Święto Nauki Wrocławskiej. Tegoroczne uroczystości mają jednak - ze względu na pandemię - bardziej skromny charakter. Z kolei uczelnie zdecydowały się przenieść świętowanie do internetu.  

Reklama

15 listopada 1702 roku działalność zainaugurowała Akademia Leopoldyńska, a 15 listopada 1945 roku decyzją rektora Stanisława Kulczyńskiego rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie i Politechnice  - wykładami profesora Hirszfelda i profesora Idaszewskiego.

Upamiętniając te wydarzenia, w poprzednich latach, z okazji Święta Nauki Wrocławskiej, w dniu 15 listopada odbywało się w Oratorium Marianum uroczyste otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Podczas uroczystości wręczane były nagrody KRUWiO, ogłaszano nazwiska laureatów Studenckiego Programu Stypendialnego, realizowanego - z inicjatywy Prezydenta Wrocławia – przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Wręczane były też akty powołania nowym członkom Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Niestety, ze względu na obostrzenia związane z sytuacja epidemiologiczną, w tym roku te uroczystości się nie odbędą. Jednak przedstawiciele KRUWiO, jak co roku, odwiedzą miejsca ważne dla nauki wrocławskiej i złożą tam wiązanki kwiatów:

- pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich  (skwer im. Kazimierza Idaszewskiego) - Przewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Rokita Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem.

-  pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Sądowa 1) - Wiceprzewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Kaleta, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

- od tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Kleczkowska/Reymonta) - prof. Przemysław Wiszewski, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczelnie wrocławskie również świętować będą w formie innej od dotychczasowej. Wydarzenia związane ze Świętem Nauki Wrocławskiej odbędą się – praktycznie w całości – online.

Uniwersytet Wrocławski

 W weekend 13-15 listopada na uniwersyteckiej stronie internetowej pojawi się specjalny "urodzinowy" pasek, a w nim m.in. wspomnienie o Uniwersytecie w roku 1945 - na retro-mapie zaznaczonych zostało 10 punktów w mieście, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia pierwszych miesięcy polskiego Uniwersytetu. W 10 filmikach opowie o nich Kamilla Jasińska z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"- Centrum Historii Zajezdnia, autorka książki "W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne spojrzenie".

Tego dnia JM Rektor UWr, prof. Przemysław Wiszewski, także za pośrednictwem Internetu, wygłosi okolicznościowe wystąpienie. Poza tym, jak co piątek, rektor spotka się ze studentami i pracownikami na czacie - za pośrednictwem youtube i Facebooka.

W świętowanie urodzin Uniwersytet chce włączyć wszystkich wrocławian. W piątek 13 listopada na fasadach budynków uniwersyteckich w całym mieście zawisną niebieskie flagi Uniwersytetu Wrocławskiego.  Przesłaniem akcji jest pokazanie wrocławianom, że Uniwersytet Wrocławski jest obecny w każdej dzielnicy, jest uczestnikiem codziennego życia Wrocławia.

Politechnika Wrocławska

W niedzielę, 15 listopada, opublikowane zostanie wystąpienie rektora prof. Arkadiusza Wójsa, w którym poinformuje on o przyznanych wyróżnieniach, nagrodach oraz medalach.

Cała społeczność Politechniki zaproszona została też do wzięcia udziału w akcji pokazującej jedność z uczelnią. Pod hashtagiem #razempwr na Facebooku czy Instagramie można umieszczać swoje zdjęcia z kartką, transparentami lub innymi formami na których widnieje napis Razem PWr! Zdjęcia można wysyłać także na adres [email protected].

Akcja trwa do 13 listopada. A 15 listopada opublikowane zostaną wszystkie - połączone w całość - nadesłane wyrazy wsparcia.

Uniwersytet Przyrodniczy

Zaplanowany jest cykl publikacji w Głosie Uczelni.  

W środę 11.11 ukazał się tekst Pierwszy powojenny wykład z wątkami pionierów UPWr

Do tekstu dołączono archiwalne nagranie z Radia Wrocław z prof. Tołpą  - o początkach nauki we Wrocławiu.

Czwartek 12.11 - tekst: Medicina Una - weterynaria i postęp w chirurgii człowieka

Piątek 13.11 -  ukaże się tekst o nagrodach przyznanych przez rektora, opublikowana zostanie też lista nagrodzonych

Media społecznościowe:

Opublikowany zostanie krótki film z rektorem prof. Jarosławem Bosym - dotyczący promocji akcji  #BESTofUPWr - która polega na tym, że  studenci i pracownicy UPWr pytani są o jedną ważną rzecz, której się nauczyli na uczelni (historie poważne i zabawne wpisywane w komentarzach)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl