wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska studentka popularyzuje studiowanie wśród osób głuchych i niedosłyszących
Celem projektu jest zachęcenie osób głuchych i niedosłyszących do zainteresowania się studiowaniem freepik
Celem projektu jest zachęcenie osób głuchych i niedosłyszących do zainteresowania się studiowaniem

Zuzanna Czekaj z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stworzyła „Studia na migi”. Inicjatywa dedykowana osobom głuchym lub niedosłyszącym ma na celu zwiększenie dostępu do informacji na temat nauki na uczelniach wyższych. Pomysł został nagrodzony w ogólnopolskim projekcie „Popularyzacja nie boli”.

Reklama

„Popularyzacja nie boli” to projekt skierowany do osób, którym zależy, aby nauka przekraczała granice uniwersyteckich murów. W ramach przedsięwzięcia studenci i doktoranci biorą udział w działaniach promujących edukację oraz przedstawiających świat nauki w sposób znacznie bardziej dostępny dla osób spoza środowiska akademickiego. Projekt organizowany jest przez Krajową Reprezentację Doktorantów przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Niewiele osób głuchych i niedosłyszących decyduje się na studia

Studentka wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Zuzanna Czekaj, wraz z pięcioosobowym zespołem przygotowała projekt „Studia na migi”. Celem inicjatywy jest popularyzacja edukacji na uczelni wyższej wśród osób głuchych lub niedosłyszących. Tym bardziej, że liczba takich studentów w Polsce od kilku lat mieści się w przedziale 1100 – 1400 osób. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że liczbę osób głuchych w naszym kraju szacuje się na 500 tys., a kolejnych 900 tys. ma poważny uszczerbek słuchu.

Przyświecał nam jeden, wspólny cel - przyczynić się do budowania lepszego świata dla głuchych. Staramy się popularyzować studia, informować oraz podejmować inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na rzeczywistość tych osób. Liczymy, że naszymi działaniami ułatwimy osobom, które chciałby studiować podjęcie tej decyzji.
Zuzanna Czekaj, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Strona internetowa dla zainteresowanych studiowaniem

Jednym z najistotniejszych efektów pracy nad projektem jest specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której osoby głuche lub niedosłyszące mogą dowiedzieć się wszystkiego o ofercie rodzimych uczelni wyższych. Na zainteresowanych czekają informacje na temat ewentualnych ułatwień czy rekrutacji, oczywiście wraz z filmami w języku migowym.

Wiele osób nie wie, że uczelnie są coraz lepiej przygotowane do kształcenia i wspierania osób głuchych.
Zuzanna Czekaj, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Na stronie znajdują się także Migawki Absolwentów, czyli historie osób, które opowiadają o tym, jak na studiach radzić sobie z problemami wynikającymi z niepełnosprawności.

To nie koniec działań w ramach projektu

Zuzanna Czekaj nie ukrywa, że inicjatywa nadal jest w fazie rozwoju.

Sporo nam się już udało, ale sporo jest jeszcze do zrobienia dlatego chcemy kontynuować i rozwijać projekt. W najbliższych planach jest m.in. podjęcie współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami, które skupiają osoby głuche i niedosłyszące - tak by nasze kolejne inicjatywy wpisywały się w ich potrzeby.
Zuzanna Czekaj, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Jedną z uczelni, która zachęca osoby z niepełnosprawnością do studiowania, jest wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Wszystkie kierunki studiów są dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zapewnia m.in. wsparcie tłumacza języka migowego, dodatkowe zajęcia z języka obcego i innych przedmiotów, dopasowane zajęcia wychowania fizycznego, materiały dydaktyczne w formie pisemnej, tablicę interaktywną ułatwiającą zajęcia z języka obcego, zdawanie egzaminów w formie pisemnej lub przy pomocy tłumacza oraz pomoc finansową i psychologiczną. Dodatkowo w tym roku zostanie zakupiony dostęp do tłumacza zdalnego dla dziekanatów i innych jednostek administracji UPWr.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl