wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Scorpio gotowy w kosmos

Wrocławski robot nie dał szans innym drużynom. Podczas pierwszej edycji zawodów European Rover Challenge, rozgrywanych w sobotę i niedzielę w Chęcinach, był najlepszy we wszystkich rozgrywanych konkurencjach.

Reklama

W zawodach wystartowało 10 drużyn nie tylko z Europy, ale także z Egiptu, Indii czy Kolumbii. Zadania były takie, jakich łaziki mogą spodziewać się w kosmosie. Pojazdy musiały pokonywać wzniesienia, naprawić zepsute urządzenie, przetransportować ładunek, a także pobierać próbki gruntu. I we wszystkich tych konkurencjach Scorpio zostawił rywali daleko w tyle.

Zawody odbyły się w weekend w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.  Organizatorem imprezy było stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego i Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Na drugim miejscu znalazł się łazik Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej a na trzecim drużyna SSTLAB LUNAR & MARS ROVERS TEAM z Egiptu.  W przyszłym roku mają się odbyć kolejne zawody European Rover Challenge - także w Polsce.  

Wrocławskiego łazika skonstruowali: Szymon Dzwończyk (Mechanika i Budowa Maszyn, Wydział Mechaniczny), Dorota Budzyń (Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny),   Konrad Cop (Automatyka i Robotyka, Wydział Mechaniczny), Agnieszka Rumińska (Biotechnologia, Wydział Biotechnologii, Astronomia, wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski), Max Hayder (Elektronika i Telekomunikacja, Wydział Elektroniki), Bartłomiej Matuszkiewicz (Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki), Julia Marek (Optyka, Wydział Podstawowych Problemów Techniki), Dawid Bara (Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki) i Jędrzej Górski (doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym).

Bej

Fot: politechnika wrocławska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl