wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika Wrocławska i firma Good Spot stworzą autonomiczne mobilne hotele

Autonomiczne i mobilne pokoje hotelowe, które latem mogą stanąć nad morzem lub jeziorem, a zimą w górach – to innowacyjny projekt wrocławskiej firmy Good Spot. W jedynym tego typu przedsięwzięciu na polskim rynku udział biorą również naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy przygotują projekt spota całkowicie niezależnego od zasilania z sieci energetycznej czy wodociągowej.

Reklama

Firma Good Spot na co dzień zajmuje się tworzeniem mobilnych apartamentów hotelowych, które powstają z wcześniej wykorzystanych naczep chłodniczych. Właściciele pierwszej w kraju sieci hoteli tego typu postanowili pójść krok dalej i zaprojektować pokoje, które nie będą wymagały podłączenia do mediów za pomocą dodatkowej przyczepy. To właśnie dążenie do powstania autonomicznych apartamentów doprowadziło do kooperacji z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł, żeby nawiązać współpracę z Politechniką Wrocławską, powstał już kilka miesięcy temu. Jestem przekonany, że ta współpraca zaowocuje stworzeniem konceptu ogólnoświatowego, popartego ciałem naukowym i tym, że to nie tylko poszczególni rzemieślnicy będą tworzyć ten projekt. Będą składać się na to także badania, które zoptymalizują sposób działania naszego projektu.
Roman Sokołowsk, założyciel firmy Good Spot

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W mobilnych apartamentach może zamieszkać nawet do 6 osób fot. Good Spot
W mobilnych apartamentach może zamieszkać nawet do 6 osób

Niezależne ekologicznie apartamenty

Przyczepy, które przekształcane są w hotelowe pokoje, poddawane są renowacji. Najpierw wzmacnia się ich konstrukcję, a podwozie uzbraja w elementy, które umożliwiają ich transport. Projekt, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, ma obejmować również własne systemy pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji energii elektrycznej i wody. Istotnymi kwestiami są również zapewnienie użytkownikom ciepłej wody oraz kanalizacji.

Good Spot poszukiwał partnera do zbudowania energetycznie niezależnego hotelu, który mógłby komfortowo działać bez konieczności zasilania z zewnątrz w energię i wodę. Przyjęliśmy to zadanie - jest ono dla nas bardzo ciekawe, współczesne i dotyka tych problemów, którymi naukowo i wdrożeniowo zajmujemy się na co dzień. Niezależność energetyczna, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, odzysk wody i ciepła czy zamknięty obieg tych elementów w mobilnym obiekcie mieszkalnym jest dla nas bardzo interesujący.
dr inż. Piotr Jadwiszczak, Politechnika Wrocławska

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mobilne pokoje przyszłości nie będą wymagały podłączenia do mediów za pomocą dodatkowej przyczepy fot. Good Spot
Mobilne pokoje przyszłości nie będą wymagały podłączenia do mediów za pomocą dodatkowej przyczepy

Niezależne pokoje hotelowe powstaną we Wrocławiu

Prace nad projektem będą prowadzone w nowej hali na Psim Polu. Pierwszy mobilny apartament ma być gotowy za dwa lata, natomiast prototyp jeszcze w tym roku.

Zarówno profil, jak i potrzeby firmy bardzo nas zainteresowały. Stawia ona na rozwiązania ekologiczne i zrównoważone, wykorzystując podwozia przyczep i materiały z recyklingu, a w swoich obiektach chce się opierać na energii odnawialnej. To są również nasze priorytety.
dr inż. Piotr Jadwiszczak, Politechnika Wrocławska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl