wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Premier nagrodziła wrocławskich naukowców
Premier nagrodziła wrocławskich naukowców

Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

Uczeni z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego zostali laureatami nagród premier Ewy Kopacz.

Reklama

Narody prezesa Rady Ministrów przyznawane są co roku w czterech kategoriach. W tym roku w gronie osób wyróżnionych za osiągnięcia naukowe lub artystyczne znalazł się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej. Dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej zajmuje się badaniem oddziaływania światła laserowego i materii. W tej samej kategorii nagroda przypadła także prof. Jerzemu Stuhrowi, wybitnemu aktorowi i reżyserowi. Wśród naukowców nagrodzonych za osiągnięcia, które były podstawą do nadania stopnia doktora habilitowanego znaleźli się: - dr hab. Marcin Nyk z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w inżynierii materiałowej;

- dr hab. Ewa Zierkiewicz , autorka pracy zatytułowanej „Prasa jako medium edukacyjne. Kulturowe reprezentacje raka piersi w czasopismach kobiecych”. Premier Ewa Kopacz nagrodziła także 25 autorów rozpraw doktorskich. Wśród nich jest aż sześcioro młodych uczonych związanych z wrocławskimi uczelniami. Wyróżnienia otrzymali: geolog dr Andrzej Głuszyński, historyk dr Jacek Jędrysiak, biolożka dr Elwira Smakowska i matematyk dr Błażej Wróbel – wszyscy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrody przypadały także dr. Agnieszce Węgrzyn z Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Mariuszowi Uchrońskiemu z Politechniki Wrocławskiej.

Wrocławianom przyznano aż dwie z trzech nagród w kategorii: za osiągnięcia naukowe. Wyróżniono zespół dr. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza, neurologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy przeprowadzili pionierski zabieg odtworzenia uszkodzonego rdzenia kręgowego. Natomiast zespół prof. Eugeniusza Rusińskiego i dr inż. Marcina Kowalczyka z Politechniki Wrocławskiej na nagrodę zasłużył dzięki opracowując innowacyjne sprzęgło przeciążeniowe, które jest częścią mechanicznego systemu bezpieczeństwa koparki wielonaczyniowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl