wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Premier nagrodziła wrocławskich naukowców
Premier nagrodziła wrocławskich naukowców

Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

Uczeni z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego zostali laureatami nagród premier Ewy Kopacz.

Reklama

Narody prezesa Rady Ministrów przyznawane są co roku w czterech kategoriach. W tym roku w gronie osób wyróżnionych za osiągnięcia naukowe lub artystyczne znalazł się prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej. Dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej zajmuje się badaniem oddziaływania światła laserowego i materii. W tej samej kategorii nagroda przypadła także prof. Jerzemu Stuhrowi, wybitnemu aktorowi i reżyserowi. Wśród naukowców nagrodzonych za osiągnięcia, które były podstawą do nadania stopnia doktora habilitowanego znaleźli się: - dr hab. Marcin Nyk z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w inżynierii materiałowej;

- dr hab. Ewa Zierkiewicz , autorka pracy zatytułowanej „Prasa jako medium edukacyjne. Kulturowe reprezentacje raka piersi w czasopismach kobiecych”. Premier Ewa Kopacz nagrodziła także 25 autorów rozpraw doktorskich. Wśród nich jest aż sześcioro młodych uczonych związanych z wrocławskimi uczelniami. Wyróżnienia otrzymali: geolog dr Andrzej Głuszyński, historyk dr Jacek Jędrysiak, biolożka dr Elwira Smakowska i matematyk dr Błażej Wróbel – wszyscy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrody przypadały także dr. Agnieszce Węgrzyn z Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Mariuszowi Uchrońskiemu z Politechniki Wrocławskiej.

Wrocławianom przyznano aż dwie z trzech nagród w kategorii: za osiągnięcia naukowe. Wyróżniono zespół dr. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza, neurologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy przeprowadzili pionierski zabieg odtworzenia uszkodzonego rdzenia kręgowego. Natomiast zespół prof. Eugeniusza Rusińskiego i dr inż. Marcina Kowalczyka z Politechniki Wrocławskiej na nagrodę zasłużył dzięki opracowując innowacyjne sprzęgło przeciążeniowe, które jest częścią mechanicznego systemu bezpieczeństwa koparki wielonaczyniowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl