wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lotnictwo i Kosmonautyka – nowy kierunek na PWr

Dwie specjalności

Kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka oferuje dwie specjalności. Pierwsza – napędy i płatowce – koncentrować się będzie na konstruowaniu i projektowaniu oraz eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga – awionika i sterowanie – skupi się wokół kwestii związanych z elektroniką i sterowaniem.

Przy czym, w ramach I stopnia studenci uzyskają solidne podstawy wiedzy niezbędnej inżynierowi lotniczemu. Drugi stopień będzie rozwinięciem, zwłaszcza w kwestiach związanych z kosmonautyką.

Współpraca z branżą lotniczą

Ukończenie nowego kierunku to szansa na zatrudnienie np. w najnowocześniejszym na świecie centrum serwisowania silników lotniczych XEOS lub we wrocławskim oddziale firmy Collins Aerospace. W stolicy Dolnego Śląska mieści się też polska baza serwisowa samolotów irlandzkiej linii lotniczej Ryanair WAMS (Wroclaw Aircraft Maintenance Systems).

We wszystkich tych firmach już dziś pracują inżynierowie z PWr. Wydział Mechaniczno-Energetyczny kształci ich już od ponad 15 lat na kierunku Mechanika i budowa maszyn.

Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów oraz tak mocnej na Dolnym Śląsku branży lotniczej, Politechnika zdecydowała o uruchomieniu odrębnego kierunku. 

Studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr, fot. PWr

Program studiów dopasowany do potrzeb potencjalnych pracodawców

Program studiów powstał w oparciu o potrzeby firm działających w branży lotniczej, tak by absolwenci byli jak najlepiej przygotowani – teoretycznie i praktycznie – do oczekiwań na rynku pracy.

Studenci lotnictwa i kosmonautyki, dzięki nabytym umiejętnościom i wiedzy, będą mieli też większe szanse na odbycie staży lub praktyk w takich firmach, jak: Collins Aerospace Wrocław, XEOS czy też WAMS. 

Koła naukowe

Przed podjęciem stałej pracy w branży lotniczej, warto już od pierwszego semestru włączyć się w prace kół naukowych, których działalność wiąże się z lotnictwem i eksploracją kosmosu.

Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym działa Akademicki Klub Lotniczy, który od wielu lat projektuje i buduje bezzałogowe statki powietrze, a potem rywalizuje nimi w międzynarodowych zawodach studenckich, m.in. w USA i Australii.

Można też dołączyć do PWr in Space – którego zespół PoliWrocket buduje rakiety kosmiczne, koła Off-Road znanego z budowy łazika marsjańskiego Scorpio, grupy Innspace nagradzanej w międzynarodowych konkursach za swoje projekty kabiny samolotu do lotów suborbitalnych i habitatu marsjańskiego, także koła PWr Aerospace, tworzącego sondy kosmiczne, czy grupy Space is More, która m.in. zaprojektowała słynny habitat „Twardowsky” .

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024