wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci Politechniki wypróbowali swoją łódź solarną

Zbudowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej łódź napędzana energią słoneczną jest już po pierwszych testach. W trakcie rejsu po Odrze młodzi konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność oraz maksymalną prędkość. Chcą wystąpić w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych.

Reklama

Czytaj też: PWr podpisała umowę z liderem światowego sektora energetyki jądrowej

Jednoosobowa łódź wyścigowa ma prawie 6 m długości i 1,6 szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 mkw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4), które zasilają silnik napędowy o mocy 4,5 kW – co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Łódź będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h, a docelowo, dzięki specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu.

Nad jej konstrukcją i budową studenci z PWr Solar Boat Team pracowali miesiącami.

Pierwsze wodowanie łodzi solarnej zorganizowano na Odrze przy Bulwarze Politechniki Wrocławskiej, fot. PWr

Przygotowania do międzynarodowych zawodów

Konstrukcja powstaje na międzynarodowe zawody łodzi solarnych – organizowane co roku m.in. w USA (Solar Splash) i Holandii (Solar Sport One). Te pierwsze są zwykle rozgrywane w czerwcu, a jeśli studentom z PWr udałoby się na nie pojechać, będą pierwszą ekipą spoza amerykańskiego kontynentu, która weźmie w nich udział. W czasie konkursu oceniane są: szybkość, zwrotność i efektywność energetyczna łodzi.

I właśnie te parametry wrocławscy studenci sprawdzali podczas pierwszego rejsu po Odrze. Testowali także szczelność łodzi, jej przyspieszenie i to, jak silnik współgra z łodzią, oraz czy konieczne są jakieś udogodnienia dla pilota łodzi, by sterowanie było wygodniejsze.

Czytaj też: Gra „Zaprojektuj, wybuduj” – nowy projekt studentów PWr

– Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi. Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie oraz wyciągnięcie z wody okazały się dość problematyczne – mówi Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team. – Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni. Teraz czeka nas znowu trochę pracy przy wprowadzaniu poprawek – dodaje.

Swoją łódź PWr Solar Boat Team przygotowuje dzięki środkom pozyskiwanym z uczelni oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, Funduszu Aktywności Studenckiej, wrocławskiego magistratu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl