wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. #LegendARy aplikacja po Ogrodzie Japońskim

Pod kamienną latarnią albo przy misie do rytualnego obmywania rąk, pod miłorzębem albo azalią japońską – japońskie duchy i legendarne postaci mogą kryć się dosłownie wszędzie. Aby je zobaczyć, wystarczy aplikacja #LegendARy, którą stworzyli studenci Politechniki Wrocławskiej. Teraz po Ogrodzie Japońskim lepiej spacerować z większą uważnością…

Reklama

Susanoo, czyli brutalny pan wiatrów i burz, Wieszczka Bogactwa Pożywienia, Smok z Koshi, Czarodziejka Dobywająca Jadło i jeszcze siedem innych duchów i postaci z mitologii japońskiej. Bo w Ogrodzie Japońskim jest ich w sumie 12 duchów. Odnajdziesz je dzięki aplikacji #LegendARy.

Darmowa aplikacja #LegendARy

Po uruchomieniu aplikacji, jak czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej, na ekranie telefonu pojawi się strzałka, która wskazuje kierunek marszu. Na miejscu należy zeskanować teren, by zobaczyć ukryty obraz i poznać legendę danej postaci.

Znalezione obrazy widać na ekranie w rzeczywistym otoczeniu. Można je zapisać w kolekcji i wrócić do opisu ich legendy w dowolnym momencie.

Duchy mieszkają w różnych miejscach. Szukając ich, zwiedzisz cały Ogród Japoński. Zapoznanie się ze wszystkimi mieszkańcami potrwa około godziny.

Aplikację przygotowano w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, wszystkie z wersjami audio.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Dziewoja Wyłoniona z Wielkiego Moczaru</p> Anna Herman
Dziewoja Wyłoniona z Wielkiego Moczaru

Duchy nie straszą, legendarne postaci nie przerażają

Wizerunki duchów to artystyczne wizje Anny Herman, doktorantki z Akademii Sztuk Pięknych:

– Obrazy powstały w ramach mojej wystawy „Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń”, niezależnie od aplikacji – wyjaśnia artystka.

Ilustracjami zainteresowali się studenci, których projekt stażowy zakładał stworzenie aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość.

– To fantastyczna inicjatywa, biorąc pod uwagę fakt, że w Ogrodzie Japońskim nie ma możliwości pokazania obrazów w standardowej formie i zrobienia klasycznej wystawy – dodaje Anna Herman.

Zobacz prace, które udostępniła nam artystka.

Efektywny studencki staż

Prace nad aplikacją ruszyły w lipcu 2023 roku. Wówczas, jak czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej, Kacper Radota, Maja Wymysłowska i Filip Stachowiak studenci informatyki stosowanej, rozpoczęli pod opieką Pauli Nowickiej staż w firmie Nomtek.

Najpierw studenci wykonali skany 3D wszystkich najważniejszych miejsc w Ogrodzie Japońskim. Następnie przygotowywali modele 3D obrazów oraz interfejs aplikacji.

Aplikacja „LegendARy” jest darmowa i dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Przed wejściem do Ogrodu Japońskiego stanie wkrótce tablica informująca o programie wraz z kodem QR umożliwiającym pobranie go tuż przed rozpoczęciem spaceru. Nie jest także wykluczone, że aplikacja będzie w przyszłości rozwijana.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl