wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Średniowieczna pieśń zabrzmi na wrocławskim Rynku!

„Gaudeamus igitur” zabrzmi w Rynku. Inauguracja nowego roku akademickiego 1 października przy Fredrze

Data publikacji: Autor:

Już od października na uczelniach wyższych we Wrocławiu uczyć się będzie 106 tysięcy studentów i studentek. Uroczystej inauguracji towarzyszyć będzie średniowieczna pieśń hymniczna - „Gaudeamus igitur”, tradycyjnie wykonana w Rynku przez połączone chóry akademickie wrocławskich uczelni. Zabrzmi we wtorek 1 października przy Fredrze.

Reklama

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

Już 1 października o godz. 15. rozpocznie się inauguracja nowego roku akademickiego dla wszystkich uczelni wyższych we Wrocławiu. Uroczystość odbędzie się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Studentów oficjalnie przywitał również Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Program wydarzenia obejmuje:

  • Gaude Mater Polonia
  • Przemówienie inauguracyjne prof. dra hab. Roberta Olkiewicza Przewodniczącego Kolegium
  • Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola
  • Immatrykulacja
  • Wręczenie Wrocławskiej Nagrody Naukowej
  • Wykład inauguracyjny prof. dra hab. Andrzeja Rokity pt. „Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju człowieka i jej rola w edukacji”
  • Listy gratulacyjne
  • Gaudeamus igitur

Po zakończeniu uroczystości, spod gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego wyruszy orszak i ok. godz. 17 przejdzie pod pomnik Aleksandra Fredry na Rynku, gdzie pod dyrekcją Magdaleny Wojtas (dyrygentki Chóru Medici Contantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) około 200 osób odśpiewa Gaudeamus igitur. Zapowiedziano także muzyczną niespodziankę. 

Gaudeamus igitur - średniowieczna pieśń 

Gaudeamus igitur, czyli z łacińskiego - radujmy się więc, jest pieśnią hymniczną, śpiewaną obecnie przy okazji studenckich uroczystości. Jej powstanie datuje się na XIII-XIV w., w środowisku uniwersytetu w Heidelbergu lub Sorbony. 

Szerzej znana stała się po tym, gdy Johannes Brahms wykorzystał muzyczny motyw do skomponowania Uwertury Akademickiej (Akademische Festouvertüre c-moll op. 80). Powstał on w podziękowaniu dla Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego, za przyznanie kompozytorowi doktoratu honoris causa. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama