wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Galeria "Sztuka na miejscu" pod patronatem artystycznym wrocławskiej ASP

Przy ul. Łaciarskiej 4 powstała nowa przestrzeń wystawiennicza - galeria "Sztuka na miejscu". Jej działalność zainaugurował 2 stycznia wernisaż prac Zdzisława Nitki. Ta wystawa to początek długoterminowej współpracy między Urzędem Miasta Wrocławia, Save The World Real Estate oraz Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu - dzięki której w galerii prezentowana będzie twórczość artystów związanych z ASP.

Reklama

Sztuka na miejscu” - to obecność Akademii i artystów z nią związanych - mówi Wojciech Pukocz - rektor wrocławskiej ASP. - Chciałbym, żeby to była reprezentacja bardzo szeroka. Planujemy pokazywanie prac naszych dyplomantów – i projektantów, i reprezentantów sztuk czystych. Mamy w związku z tym nadzieję, że ta galeria stanie się dla studentów ASP miejscem, w którym mogą szukać inspiracji i zaprezentować swoje dzieła, a dla wrocławian i tych, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, miejscem, w którym będą mogli poznać twórczość wrocławskich artystów. W nieformalnej atmosferze”.

Galeria to jedno pomieszczenie wielkości 185 m2, na którym mieści się powierzchnia wystawiennicza i bar (który zostanie uruchomiony w momencie zniesienia obowiązujących obostrzeń). Niebawem zostaną tam także ustawione kanapy i fotele - które nadadzą miejscu przytulny charakter, a zwiedzającym umożliwią bardziej komfortowe podziwianie prezentowanych dzieł sztuki i swobodną dyskusję o nich.

Na wystawie inaugurującej działalność galerii prezentowane są prace Zdzisława Nitki - malarza neoekspresjonisty, rysownika, zajmującego się również drzeworytem, książką artystyczną oraz happeningiem. Artysta w swoich pracach wyraźnie nawiązuje do dokonań wczesnego ekspresjonizmu niemieckiego, a także późniejszego ruchu Neue Wilde z lat 80. XX wieku. Odwołuje się m.in. do takich mistrzów jak Vincent van Gogh czy Edward Munch. Nitka sam o sobie mówi: „"Kręcą" mnie czarne historie ekspresjonistów: Kirchnera, Muncha czy Noldego. Jest to dla mnie źródło inspiracji oraz energia, która sprawia, że ciągle chcę być malarzem. Maluję słuchając "The Rolling Stones", ponieważ podobnie jak oni odpowiada mi rola outsidera i rebelianta. Nie chcę być modnym i nie mam ochoty identyfikować się ze współczesnością - tzn.: polityką, zdobyczami techniki i wątpliwymi obyczajami.” (źródło)

Wrocławskie ASP, jako artystyczny kurator "Sztuki na miejscu", już planuje kolejny wernisaż - prawdopodobnie na początek marca.

Galerię można odwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od godz. 12:00 do 20:00

strona galerii: www.sztukanamiejscu.art

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu - (zdjęcia: M. Pietrzak)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl